Polska

Szef Komisji Wyborczej PO: Budka na pewno wygrał w pierwszej turze

Szef Komisji Wyborczej PO: Budka na pewno wygrał w pierwszej turze

Borys Budka na pewno wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w pierwszej turze - poinformował szef Komisji Wyborczej Łukasz Abgarowicz.

Jak dodał, komisja dysponuje obecnie protokołami z połowy regionów. Wynika z nich, że Borys Budka uzyskał poparcie 82 procent głosujących.

Te dane w połączeniu z sondażowymi informacjami z innych regionów pozwalają stwierdzić, że Borys Budka na pewno wygrał wybory na przewodniczącego Platformy w pierwszej turze - dodał Abgarowicz.

Drugie miejsce, na podstawie wyników z połowy regionów, uzyskał Tomasz Siemoniak.

Żeby wygrać w pierwszej turze trzeba było uzyskać więcej niż 50 procent głosów.

Gratulacje od polityków

Po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników Borys Budka otrzymał wiele gratulacji od polityków PO na Twitterze, także tych, którzy popierali Tomasza Siemoniaka.

"Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy" - napisał na Twitterze sam Borys Budka.

Gratulacje nowo wybranemu szefowi Platformy złożyli m.in. jego kontrkandydaci w sobotnich wyborach: Tomasz Siemoniak, Bogdan Zdrojewski i Bartłomiej Sienkiewicz.

"Właśnie złożyłem serdeczne gratulacje nowemu przewodniczącemu PO Borysowi Budce. Oczywiście razem będziemy dalej pracować dla Polski i Platformy. Najpilniejsze zadanie: wygrana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dziękuję za każdy głos, za każde wsparcie, za siłę patriotyzmu i obywatelskości ludzi PO!" - napisał Siemoniak.

Senator Bogdan Zdrojewski wyraził przekonanie, że "w wyniku tych wyborów cała nasza formacja uległa wzmocnieniu, a szanse Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w majowych wyborach wzrosły". "Czas na zwycięstwa! Brawo Borys Budka" - podkreślił Zdrojewski.

"Z wyników, jakie otrzymuję, wygląda na bezapelacyjne zwycięstwo Borysa Budki! Bardzo silny mandat! Złożyłem gratulacje Zwycięzcy i życzenia powodzenia. Teraz do przodu i w kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej" - to z kolei wpis Bartłomieja Sienkiewicza.

Gratulacje dla nowego szefa Platformy płyną nie tylko ze strony jego partyjnych stronników, jak Sławomir Nitras czy Cezary Tomczyk, ale też tych polityków PO, którzy w wewnątrzpartyjnej kampanii wspierali Tomasza Siemoniaka. "Platforma Obywatelska wybrała nowego przewodniczącego (jeszcze nieoficjalnie) ale gratulacje dla Borysa oficjalne. Teraz najważniejszy projekt to #Kidawa2020" - napisał na Twitterze lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann, nawiązując do majowych wyborów prezydenckich.

"Wielkie gratulacje dla Borysa Budki. To ogromny mandat zaufania od członków Platformy Obywatelskiej. Teraz wszystkie ręce na pokład dla #Kidawa2020" - napisała Marta Golbik, która również popierała Siemoniaka. W swym poście posłanka wyraziła też szacunek dla ustępującego lidera PO Grzegorza Schetyny za - jak napisała - "przeprowadzenie nas przez trudny czas i wygrany Senat".

Tomaszowi Siemoniakowi podziękowała za "intensywny czas" kampanii wyborczej.