Polska

Uwaga na silny wiatr. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

Uwaga na silny wiatr. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

W piątek i sobotę w części kraju może wiać silny wiatr. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń dla południowych województw.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę pogodowych zagrożeń na piątek i sobotę. Wynika z niej, że na południu Polski zagrożeniem może być silny wiatr, który miejscami w porywach rozpędzi się nawet do 80 kilometrów na godzinę.

>>>SPRAWDŹ TEŻ: POGODA NA WEEKEND

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane dla województw:

- dolnośląskiego: w drugiej połowie nocy na obszarze Podgórza Sudeckiego i Sudetów prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z południa;

- śląskiego i małopolskiego: od drugiej połowy nocy z piątku na sobotę do godzin wieczornych w sobotę w rejonach podgórskich wystąpić może silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

W sobotę ostrzeżeń może być więcej. Dotyczyć będą również silnego wiatru. Alarmy pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach:

- dolnośląskim: przed południem na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Sudetów prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa i południowego zachodu;

- śląskim, małopolskim i podkarpackim: w rejonach podgórskich synoptycy IMGW prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW?

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW mówi, że ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.