Polska

W wybuchu w Szczyrku zginęło osiem osób. Burmistrz: znałem tę rodzinę, mieszkaliśmy obok siebie

W wybuchu w Szczyrku zginęło osiem osób. Burmistrz: znałem tę rodzinę, mieszkaliśmy obok siebie

- To bardzo trudna akcja. Nie pamiętam, żeby do tej pory wybuch gazu tak destrukcyjnie zburzył budynek - mówi śląski komendant wojewódzki PSP Jacek Kleszczewski. W tragedii w Szczyrku zginęły cztery osoby dorosłe i czworo dzieci.

W akcji ratunkowej uczestniczyło ponad 200 osób, a strażacy ręcznie odgruzowywali miejsce tragedii.

- Znałem tę rodzinę, mieszkam niedaleko, około 100 metrów dalej. To jedna z największych tragedii w historii kurortu - powiedział na antenie TVN24 burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy oraz ogłosił żałobę, prosząc mieszkańców i turystów, aby do 8 grudnia włącznie powstrzymali się oni od organizowania w mieście imprez.

Rodzina z tradycjami sportowymi

Tragedia wstrząsnęła mieszkańcami Szczyrku. Tym bardziej, że jej ofiarami są członkowie znanej w tym mieście rodziny.

- To była rodzina z tradycjami narciarskimi, sportowymi. Mieli rodzinny stok narciarski "Kaimówka", na którym, jak mam 40 lat, to przynajmniej 35 lat jeździłam. Mieli rodzinny interes, jedną z pierwszych wypożyczalni sprzętu narciarskiego sportowego, serwis sprzętu. Byli trenerami narciarstwa, snowboardu - mówi w rozmowie z PAP Sabina Bugaj z miejskiego ośrodka kultury.

Dodała, że zmieciony przez wybuch dom służył kilku pokoleniom. - Tak się żyje w Szczyrku. Zawsze budowało się tu duże domy – tyle, ile dzieci, tyle praktycznie pięter, żeby mieszkać razem. Jeszcze wiele takich domów wielopokoleniowych tutaj jest. To był jeden z przykładów, gdzie jeszcze naprawdę wszyscy mieszkali, bo różnie już teraz bywa - mówiła Bugaj.

W Szczyrku mieszka niewiele ponad 5,5 tys. osób.

- Wszyscy się tu znamy. Spotykamy się w kościele, albo w ośrodku zdrowia, na zakupach, na ulicy. Widujemy się praktycznie na co dzień. To mała społeczność, zatem ta tragedia dotyka wszystkich - podkreśliła Bugaj.

Osiem ofiar

Akcja ratowniczo-poszukiwawcza zakończyła się w czwartek około godz. 14.

- Mamy pewność, że nikt nie znajduje się już pod gruzami. Siła wybuchu była tak silna, że wszyscy zginęli najprawdopodobniej w chwili wybuchu - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Premier Mateusz Morawiecki i uczcił pamięć ofiar wybuchu minutą ciszy i zapewnił, że nikt z poszkodowanych nie zostanie bez należytej pomocy i opieki. Natomiast wojewoda śląski zapewnił, że rodzina i bliscy ofiar są otoczeni odpowiednim wsparciem, m.in. psychologicznym.

Burmistrz Szczyrku wydał zarządzenie o wywieszeniu na budynkach flag RP przepasanych kirem. Z całej Polski spływają kondolencje.

Lider PO Grzegorz Schetyna i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyli wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tragedii, podziękowali również strażakom za podjęcie akcji ratunkowej w bardzo trudnych warunkach.

- Łączę się w wielkim bólu i modlitwie z najbliższymi ofiar wybuchu gazu w Szczyrku. Wielka tragedia - napisała na Twitterze europosłanka Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska.

Co się stało?

– Wśród ośmiu ofiar są cztery osoby dorosłe i czworo dzieci. Wysoce prawdopodobne, że są to członkowie dwóch rodzin, ale na tym etapie nie chciałbym udzielać szczegółowych informacji. Jest prowadzone postępowanie w tej sprawie – informował jeszcze w trakcie trwania akcji ratunkowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Z ustaleń wynika, że w domu mieszkały dwie rodziny, w sumie 9 osób, a w czasie wybuchu w budynku przebywało osiem osób i ciał odnaleziono.

„Widok jest przerażający. Byliśmy w miejscu, gdzie z bezpiecznej odległości podglądaliśmy pracę strażaków. Z domu nie zostało nic. Obraz wydobywania ciał przez strażaków zostanie w nas długo” – relacjonował reporter portalu „Wirtualna Polska”.

Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała powołanie specjalnej komisji, która zajmie się badaniem przyczyn uszkodzenia gazociągu. Wyniki prac komisji powinien być znany w ciągu doby, ale według PSG „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy [...] było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę Aqua System”.

Aqua System pracowała na zlecenie firmy Elmaro z Godziszki koło Szczyrku, która wykonuje usługi elektroenergetyczne. – Zlecony został przewiert sterowany pod ziemią. To metoda bez wykopu. Przewiert miał 30 m. Prowadzony był na głębokości 1,7 m – wyjaśniła dyrektor ds. realizacji Aqua System Grażyna Międzybrodzka.

Prezes Aqua System został wezwany przez policję do złożenia wyjaśnień. Śledczy rozmawiali już także z pracownikami spółki, który robili przewiert. Do wybuchu doszło na ich oczach.

Polska Spółka Gazownictwa wydała także oficjalny komunikat w tej sprawie: „Roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa. Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa. Służby pogotowia gazowego dotarły bardzo szybko na miejsce zdarzenia i odcięły dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu. Po zakończeniu akcji ratowniczej niezwłocznie przystąpią do zlokalizowania miejsca uszkodzenia, naprawy i przywrócenia dostaw gazu”.