Polska

Wycieka szkło rozgrzane do 1300 st. Celsjusza. Awaria w hucie w Małopolsce

Wycieka szkło rozgrzane do 1300 st. Celsjusza. Awaria w hucie w Małopolsce

W hucie szkła w miejscowości Jaroszowiec (woj. małopolskie) doszło do rozszczelnienia zbiornika, w którym znajdowało się ok. 250 ton szkła, rozgrzanego do temperatury ok. 1300 stopni Celsjusza. z Awarią walczy dziesięć zastępów straży pożarnej.

Rzecznik małopolskich strażaków Sebastian Woźniak poinformował, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a pracujący w hucie personel samodzielnie opuścił halę. Do awarii doszło w poniedziałek 28 września po południu.

Jak wyjaśnił rzecznik, po przybyciu na miejsce służb potwierdzono, że doszło do rozszczelnienia zbiornika - wanny, w której znajdowało się rozgrzane do temperatury ok. 1300 stopni Celsjusza szkło.

"Nasze działania polegają na ciągłym schładzaniu miejsca tego wycieku, jak również całej wanny, poprzez podawanie 12 prądów wody, a także na wypompowywaniu jej z kanału hali, bo jej nadmiar może spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej" - wskazał rzecznik.

Poinformował również, że w wannie znajdowało się ok. 250 ton rozgrzanego szkła, które wycieka do misy znajdującej się pod wanną. Strażacy pobierają wodę potrzebną do prowadzenia akcji z sieci zakładowej.

Na miejscu obecnie pracuje dziesięć zastępów straży. Ich działania potrwają jeszcze kilka godzin, bowiem chcą oni schłodzić szkło do temperatury ok. 1000 stopni. "Jest to temperatura krytyczna krystalizacji szkła, po osiągnięciu której otwór sam się zaczopuje" - wskazał Woźniak.