Polska

Zakaz lotów przedłużony. Ale są dwie daty

Zakaz lotów przedłużony. Ale są dwie daty

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie Rady Ministrów ograniczające ruch lotniczy. Zawieszenie lotów międzynarodowych będzie obowiązywało dłużej niż w przypadku lotów krajowych.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Wynika z niego, że zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

Zakaz lotów przedłużony

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 roku.

Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca 2020 roku, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc z dniem 31 maja 2020 roku.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 maja 2020 roku.

Wyjątki

Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.

Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty między innymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej, lub osoby prawnej, posiadające do 15 miejsc pasażerskich; czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli do kraju.W przypadku zakazu lotów krajowych wyjątkiem są rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty albo samoloty posiadające do 15 miejsc pasażerskich, które wykonują rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.

LOT wznawia loty krajowe

Polskie Linie Lotnicze LOT na początku tygodnia poinformowały, że . Podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania.