Polska

Zaskakujący efekt koronawirusa. Samochody dostawcze hitem wśród Polaków

Zaskakujący efekt koronawirusa. Samochody dostawcze hitem wśród Polaków
Pandemia spowodowała skokowy wzrost popytu na wynajem samochodów dostawczych. Zainteresowanie takimi autami było w trzecim kwartale aż czterokrotnie większe niż przed rokiem – wynika z danych platformy Carsmile. A leasing stracił na rzecz abonamentu.

Epidemia koronawirusa oraz ograniczenia w działalności niektórych branż niespodziewanie zaowocowały zwiększeniem popytu na samochody dostawcze w abonamencie – wynika z najnowszych danych Carsmile. Firma podaje, że liczba odsłon wygenerowanych w trzecim kwartale br. przez użytkowników, którzy przeglądali ofertę małych aut dostawczych, była aż 4-krotnie większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

– Dane te mogą wydać się zaskakujące, ale pomimo spowolnienia gospodarczego, zainteresowanie samochodami dostawczymi do 3,5 t jest znacząco większe niż przed rokiem. W październiku zawarliśmy cztery razy więcej umów wynajmu i leasingu tego typu pojazdów niż w styczniu – powiedział Łukasz Domański, prezes Carsmile. – Udział aut użytkowych w ogólnej liczbie samochodów, które zostały wynajęte lub wyleasingowane przez Carsmile, wzrósł z kilku procent na początku roku do kilkunastu procent obecnie – wyliczył.

Razem z przyrostem popytu na dostawczaki zmienił się też sposób, w jaki są one finansowane.

– Jeszcze do niedawna naturalną formą finansowania tego typu pojazdów był leasing. Widzimy jednak, że to się bardzo szybko zmienia. Większość. bo aż 66 proc. kontraktów, które zawarliśmy w tym roku, miało formę subskrypcji. Oznacza to, że zaledwie jedna trzecia aut została wyleasingowana – wskazał Domański.

Jego zdaniem nałożyły się na to trzy czynniki. Pierwszym jest pandemia, która spowodowała, że wielu przedsiębiorców musiało dosłownie w dnia na dzień zaopatrzyć się w samochód dostawczy. Na drugim miejscu jest wzrost popularności usługi wynajmu samochodów obserwowany w ostatnich latach w Polsce. Trzeci czynnik to rosnąca sprzedaż aut przez internet, która – szczególnie w czasie pandemii – ułatwia szybki zakup i odbiór auta. Według danych Samaru, w październiku zarejestrowano nad Wisłą 5,4 tys. nowych samochodów dostawczych o DMC do 3,5 t, co oznacza spadek o 6,6 proc. w skali roku przy dwukrotnie większym spadku rejestracji samochodów osobowych (14,6 proc.).

Budowlanka, kurierzy i sklepy

Analitycy Carsmile dzięki PKD wpisywanym w formularzach sprawdzili też, jakie branże stoją za zwiększonym popytem na samochody dostawcze w internecie. Zdecydowanym numerem jeden jest sektor budowlany, a więc firmy świadczące usługi budowlane, remontowe, kanalizacyjne, elektryczne czy meblarskie. Na drugim miejscu, z wyrównaną liczbą wskazań, znalazły się firmy kurierskie i transportowe, a także sklepy stacjonarne oraz internetowe. – Wzrost popytu na usługi kurierskie spowodował, że wiele osób decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie i pilnie potrzebuje samochodu. Mamy wielu tego typu klientów. Widać też, że branża gastronomiczna nie składa broni pomimo kolejnego lockdownu i przestawia się na dostawy posiłków – zauważył szef Carsmile.

Ile kosztuje abonament na samochód dostawczy o DMC do 3,5 t? Przy założeniu, że umowa wynajmu jest zawierana na 3 lata, użytkownik dysponuje 10-proc. wkładem własnym oraz wybiera opcję "full", czyli z ubezpieczeniem i serwisami, najtańsza obecnie w serwisie Carsmile – Daccia Dokker Van – kosztuje ok. 900 zł netto miesięcznie. Ten samochód chętnie wybierają m.in. kurierzy miejscy, przewożący drobne przesyłki. Na drugim biegunie jest Ford Transit Custom Kombi - ok. 1800 zł netto/miesiędznie.

Citroen Jumper liderem w październiku

Na platformie Carsmile dostępnych jest obecnie 35 modeli samochodów zaliczanych do grupy dostawczych oraz vanów. Liderem w październiku okazał się Citroen Jumper. Wybrała go aż jedna trzecia przedsiębiorców, którzy zawarli umowę wynajmu lub leasingu. Citroen Jumper to "pełnowymiarowy" furgon, chętnie wybierany m.in. przez firmy transportowe.Citroen Jumper Citroen Jumper / Citroen