Sport

"10 metrów do szczytu K2", czekają na resztę. Historia dzieje się na naszych oczach

Nepalczycy prą do góry K2. Chyba nic ich już nie zatrzyma przed zdobyciem szczytu zimą, do tej pory jedynego ośmiotysięcznika pozostającego poza ludzkimi możliwościami o tej porze roku.

K2 (8611 m) do soboty był ostatnim wielkim celem w najwyższych górach. Zimą, gdy w Karakorum (drugi po Himalajach łańcuch górski) panują najtrudniejsze warunki, do tej pory odpierał skutecznie ataki wszystkich. Bez wyjątku.

Do piątku rekord wysokości o tej porze roku należał do członków polskiej ekspedycji. W roku 2003 Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, gdzie założyli obóz IV, ostatni przed atakiem szczytowym.

Nepalczycy z połączonych sił trzech wypraw działających w tym sezonie w Karakorum w piątek dotarli na wysokość 7800 m. Rekord Polaków został pobity, ale śmiałkowie na tym nie zamierzali poprzestać.

"Widzimy drogę na szczyt" – ogłosił jeden z nich Mingma Gaylje. Inny, Nirmal Purja, zapowiedział: "Dziś jeszcze pójdziemy w górę na szczyt". I ruszyli.


Opublikowany przez Mingmę G Piątek, 15 stycznia 2021


Wspomniani himalaiści to nie byle kto. Mingma Gaylje (znany też jako Mingma G) był w sumie 21 razy na 13 ośmiotysięcznikach. Nirmal Purja to były komandos, który zasłynął zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników w zaledwie 189 dni.

Zgodnie z zapowiedziami w ataku szczytowym miało brać udział 10 wspinaczy, a co najmniej jeden z nich, tak zapewniano wcześniej, miał dokonać tej sztuki bez użycia dodatkowego tlenu, co tylko podkreśli wagę sukcesu. Bo stosowanie tlenu z butli w górach wysokich uważane jest za doping - ułatwia oddychanie i wspinanie.

Pokonali Szyjkę Butelki

Szturm na drugą najwyższą górę świata rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu. W sobotę rano, po godz. 7 Mingma Gaylje przekazał, że grupa śmiałków ma za sobą tzw. Szyjkę Butelki. To słynny wąski i stromy kuluar na wysokości ok. 8200 m, straszący od góry ogromnym serakiem, wielkich rozmiarów bryłą lodu.


Serak nad Bottleneck. fot. Paweł Michalski

Opublikowany przez Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera Poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Po godz. 9 Mingma G oznajmił, że do celu zostało 200 m.


We are now 200m away to make Nepal n climbing community proud. #Nepalese_Team_Winter_K2 #imagine_Nepal #Sherpa #Pakistan #Nepal #Nepalese_Sherpa #Team #K2 #K2_winter

Opublikowany przez Mingmę G Sobota, 16 stycznia 2021


Poczekali na resztę

Szacowano, że cel osiągną w godz. 10-11 polskiego czasu.

Ostatnia wiadomość z góry (przekazał ją Chhang Dawa Sherpa, jeden z kierowników ekspedycji) jest taka, że liderzy ataku, ci najszybsi, mieli zaczekać na resztę grupy 10 m od szczytu, by wszyscy mogli zostać uznani za historycznych zdobywców.


Nepalese Team planned to stop 10m below the summit, form a group ( all 10 climbers) and get the summit together! K2 Winter Expedition 2020/21, Seven Summit Treks. - Dawa from Basecamp

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021


W skład grupy atakującej K2 wchodzą przedstawiciele agencji Seven Summit Treks, z którą przyjechała do Karakorum Magdalena Gorzkowska. Polka, była lekkoatletka, przed paroma dniami była w obozie II na wysokości ok. 6700 m.

Do tej pory K2 próbowało zdobyć zimą siedem wypraw, w tym trzy polskie.


252d3dd7-c92c-47c6-b927-039db28e928f.png