Sport

Drogie i trudno dostępne. Jak zdobyć bilety na mecze Polaków podczas Euro 2020?

Drogie i trudno dostępne. Jak zdobyć bilety na mecze Polaków podczas Euro 2020?

Na ponad sześć miesięcy przed startem Euro 2020 rusza druga, kluczowa dla polskich kibiców, faza sprzedaży biletów na turniej. Od godziny 14 w środę można aplikować o wejściówki za pośrednictwem strony internetowej UEFA. Jak kupić bilety i jaka jest ich cena?

Pierwsza faza sprzedaży odbyła się latem, między 12 czerwca a 12 lipca. Ale wtedy trzeba było aplikować w ciemno, bo o turnieju nie było wiadomo wiele. O tym, kto awansuje, kto trafił do której grupy i w jakim kraju, można było tylko spekulować.

Teraz, , wiadomo zdecydowanie więcej i przyszłe lato z reprezentacją Polski można planować zdecydowanie precyzyjniej.

Dwa tygodnie na aplikowanie

Od środy 4 grudnia do środy 18 grudnia na portalu Uefa.com trwać będzie kolejna faza sprzedaży biletów.

Ich cena zależna jest od miasta, w którym rozgrywany jest mecz. Jedna osoba może na jedno spotkanie aplikować o maksymalnie cztery bilety w jednej kategorii cenowej (może oczywiście starać się o kupno w kilku kategoriach). W przypadku dużego zainteresowania - co jest pewne, bo sprzedaż wejściówek na piłkarskie mistrzostwa od zawsze cieszą się wzięciem - bilety zostaną przyznane w wyniku losowania. Nie ma znaczenia, czy aplikacja została złożona na początku, czy pod koniec trwania fazy sprzedaży.

Najtańsze bilety można kupić na spotkania fazy grupowej w Baku, Bukareszcie i Budapeszcie. Ich ceny wahają się od 30 do 125 w zależności od kategorii (miejsca na trybunach).

Jaka cena biletów na mecze Polaków?

Grupa E, do której trafili Polacy, Hiszpanie, Szwedzi oraz zwycięzca ścieżki barażowej B, mecze rozgrywać będzie w Bilbao i Dublinie. W tych miastach ceny biletów na spotkania fazy grupowej zaczynają się od 50 i kończą na 185 euro. Dla porównania, ceny kart wstępu na mecze Polaków podczas Euro 2016 wahały się od 25 do 145 euro.

TERMINARZ REPREZENTACJI POLSKI W EURO 2020:
15 czerwca, Dublin: Polska - Zwycięzca baraży B*
20 czerwca, Bilbao: Hiszpania - Polska
24 czerwca, Dublin Szwecja - Polska

*(Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja, Irlandia)

.

Te same widełki cenowe obowiązywać będą w przypadku wszystkich meczów 1/8 finału, niezależnie od miasta-gospodarza.

Kibice, którzy chcą towarzyszyć reprezentacji Polski (lub każdej innej) również po ewentualnym wyjściu z grupy, mogą skorzystać z opcji "Follow my team". Wtedy można być pewnym, że dana aplikacja będzie brana pod uwagę w każdej kolejnej fazie turnieju. Warunkiem jest opłacenie biletów aż do finału. Jeśli drużyna odpadnie wcześniej, pieniądze zostaną zwrócone.

Ceny biletów na mecze ćwierćfinałowe wahają się od 75 do 225 euro, obecność na półfinale to wydatek od 195 do 595 euro, a finał można obejrzeć za 295-945 euro.

Szanse na zdobycie bilety

Złożenie aplikacji nie gwarantuje zakupu biletów. Szanse na ich pozyskanie zależne są przede wszystkim od zainteresowania kibiców. Nie można jednak liczyć, że będzie ono małe. W pierwszej fazie sprzedaży UEFA wypuściła na rynek 1,5 mln biletów, a zgłoszeń było niemal 20 mln. Ogółem sprzedanych zostanie około trzech milionów wejściówek, z czego ponad 80 proc. trafi do kibiców.

"W celu zminimalizowania ryzyka zakupu biletów nieważnych, nieistniejących bądź sfałszowanych, zalecany jest zakup wyłącznie poprzez portal uefa.com" - przestrzega w komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej.

Informację o przyznanie biletu UEFA przesyła na maila. Płatność za bilety musi zostać wykonana w ciągu 10 dni od momentu otrzymania informacji.

Euro w 12 krajach na 12 stadionach

Przyszłoroczne Euro będzie wyjątkowe. Impreza nie będzie mieć jednego czy dwóch gospodarzy, a odbędzie się w dniach 12 czerwca - 12 lipca na 12 stadionach w 12 krajach. W ten sposób władze futbolu na Starym Kontynencie chcą uczcić 60. rocznicę pierwszego Euro.

W Kopenhadze, Bukareszcie, Amsterdamie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Glasgow, Monachium, Baku, Sankt Petersburgu, Rzymie oraz w Londynie rywalizować będą 24 zespoły, które zostaną podzielone na sześć grup.

Cztery ostatnie zespoły wyłonią marcowe turnieje barażowe z udziałem najlepszych drużyn pierwszej edycji Ligi Narodów, które nie przeszły kwalifikacji Euro.

Czwarte Euro dla Polski

Awans na Euro 2020 Polacy wywalczyli w październiku dwie kolejki przed końcem eliminacji, . W listopadzie zapewnili sobie pierwsze miejsce po . Kwalifikacje zakończyli .

, ustanowionego przez drużynę Adama Nawałki, który wprowadzał drużynę na ubiegłoroczny mundial.

Dla polskich piłkarzy będzie to czwarty udział w mistrzostwach Europy. W turnieju finałowym zagrali w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, cztery lata później, gdy wraz z Ukrainą byli współgospodarzami imprezy, oraz w 2016, kiedy we Francji dotarli do ćwierćfinału.

GRUPY EURO 2020:

GRUPA A: Włochy, Szwajcaria, Turcja, Walia
GRUPA B: Belgia, Rosja, Dania, Finlandia
GRUPA C: Ukraina, Holandia, Austria, Zwycięzca baraży ze ścieżki D (Gruzja/Białoruś/Macedonia Północna/Kosowo)
GRUPA D: Anglia, Chorwacja, Czechy, Zwycięzca baraży ze ścieżki C (Szkocja/Izrael/Norwegia/Serbia)
GRUPA E: Hiszpania, Polska, Szwecja, Zwycięzca baraży ze ścieżki B (Bośnia i Hercegowina/Irlandia Północna/Słowacja/Irlandia)
GRUPA F: Niemcy, Francja, Portugalia, Zwycięzca baraży ze ścieżki A (Islandia/Rumunia/Bułgaria/Węgry)