Gol Neymara na nic, Borussia miała Haalanda. Niemiecki klub bliżej awansu

Gorące osiem minut w Dortmundzie. W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Borussia wygrała u siebie z Paris Saint-Germain 2:1. Całe spotkanie w barwach gospodarzy rozegrał Łukasz Piszczek, ale bohaterem został fenomenalny Erling Haaland, który strzelił oba gole dla BVB. Rewanż 11 marca w Paryżu.

Spotkanie Borussii z prowadzonym przez jej byłego trenera Thomasa Tuchela PSG miał wiele podtekstów, jednak w pierwszej połowie nie zachwyciło. Tuchel mógł się zastanawiać, jak zostanie przyjęty w Dortmundzie po co najmniej chłodnym pożegnaniu, tymczasem polscy kibice zastanawiali się, czy grającemu od pierwszej minuty Piszczkowi uda się powstrzymać piekielny atak PSG Neymar - Kylian Mbappe.

O ile na to pierwsze pytanie odpowiedź przyszła szybko, o tyle na to drugie trzeba było poczekać do drugiej części, kiedy goście zaczęli rozwijać skrzydła.

Po remisowej pierwszej połowie PSG z każdą minutą przyciskało. Dwójkowymi akcjami, pokazującymi kreatywność i szybkość, zaczęli się popisywać Kylian Mbappe z Neymarem. Ale jeśli chodzi o ofensywną siłę, piłkarze Borussii też nie mieli się czego wstydzić. Bo w swoim składzie mają najlepszego napastnika ostatnich tygodni.

Bułka z masłem

Jeszcze w barwach Red Bulla Salzburg Erling Haaland przywitał się z Ligą Mistrzów hat trickiem. Po przenosinach do Borussii strzelał gola w debiucie we wszystkich rozgrywkach. Tak było w Bundeslidze i Pucharze Niemiec. Nie inaczej musiało być w Champions League. W 69. minucie wykazał się największym refleksem pod bramką PSG i z bliska otworzył wynik spotkania. W goście radości usiadł na murawie, jakby medytował. To dla niego bułka z masłem.

Wszystko, co najciekawsze, w Dortmundzie działo się między 69. a 77. minutą. Na kwadrans przed końcem obrońcy Borussii popełnili jeden z nielicznych, a na pewno najbardziej kosztowny błąd w tym meczu. Z piłką minął się Dan-Axel Zagadou, a Mbappe agresywnie wbiegł w pole karne z prawej strony.

W środku wypatrzył Neymara, któremu zostało dostawić nogę do pustej bramki. Brazylijczyk z Francuzem rozumieją się bez słów. Ich zamiarów nie przeczytał Piszczek, który wyraźnie zaspał, pilnując Neymara.

Trener gości mógł świętować gola przeciwko swojemu byłemu klubowi, ale szybko mina mu zrzedła.

Minęło 120 sekund, a Borussia znów była bramkę z przodu. I znów w głównej roli wystąpił Haaland. Wprowadzony chwilę wcześniej złoty 17-latek Giovanni Reyna podał Norwegowi przed pole karne. Bez większej nadziei na sukces, ale Haalandowi wystarczy i pół okazji. Fenomenalny młodzian z Borussii zrobił dwa kroki i huknął nie do obrony, dla odmiany lewą nogą. Keylor Navas mógł tylko bezradnie rozłożyć ręce. 10 goli w siedmiu meczach!

W 81. minucie Neymar jeszcze raz dał się w skórę Piszczkowi, jednak tym razem piłkarskie niebiosa sprzyjały Polakowi. Po strzale Brazylijczyka piłka zatrzymała się na słupku, a Borussia jest jedną nogą w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Wynik pierwszego meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów:

Borussia Dortmund - Paris Saint-Germain 2:1 (0:0)

Bramki: Haaland (69., 77.) - Neymar (75.)

Pary 1/8 finału Ligi Mistrzów

Pozostałe pierwsze mecze 1/8 finału odbędą się w środę oraz w przyszłym tygodniu. Ciekawie powinno być szczególnie w Madrycie, gdzie Real zmierzy się z Manchesterem City. Do wyrównanych spotkań może dojść w angielsko-niemieckiej rywalizacji Tottenhamu z Lipskiem i Chelsea z Bayernem.