Sport

Irańskie kluby i reprezentacja z zakazem. Nie mogą grać w swoim kraju

Irańskie kluby i reprezentacja z zakazem. Nie mogą grać w swoim kraju

Napięta sytuacja polityczna w Iranie odbija się na krajowym futbolu. Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) poinformowała irańską federację, że tamtejsze kluby oraz reprezentacja muszą rozgrywać mecze w roli gospodarza na neutralnym terenie.

Irańska federacja piłkarska ujawniła, że o decyzji AFC dowiedziała się w piątek za pośrednictwem listu.

- Iran jest gotowy na przyjęcie różnych drużyn, co wielokrotnie udowadniał w ciągu ostatnich lat - oświadczył Amirmahdi Alavi, rzecznik krajowej federacji, cytowany przez irańską agencję prasową Mehr.

Jako przykład wskazał organizację przez Iran finału azjatyckiej Ligi Mistrzów w 2018 roku. Mecz odbył się w Teheranie, a jak podkreślił Alavi, rząd zapewnił wymaganych przez Azjatycką Konfederację Piłkarską gwarancji bezpieczeństwa.

Złożą odwołanie

Irańska federacja zapowiedziała, że zamierza spotkać się z przedstawicielami AFC i odwołać się od tej decyzji.

Azjatycka Konfederacja Piłkarska oficjalnie sprawy nie komentuje.

Drużyna narodowa z Iranu najbliższe spotkanie na własnym stadionie ma rozegrać 26 marca, kiedy w kwalifikacjach mundialu 2022 zmierzy się z Hongkongiem.

Z kolei cztery zespoły klubowe uczestniczą w rozgrywkach azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Decyzja AFC ma prawdopodobnie związek z omyłkowym zestrzeleniem przez siły irańskie 8 stycznia samolotu ukraińskich linii lotniczych ze 176 osobami na pokładzie. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.