Sport

Kami Rita chce pobić rekord wejść na Mount Everest

Kami Rita chce pobić rekord wejść na Mount Everest

Nepalczyk Kami Rita, który już 22 razy zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m) zamierza w maju znów atakować Czomolungmę i poprawić swój wyczyn. "Rekordy są po to, by je łamać" - powiedział 49-letni Szerpa, który w planach ma kolejne wejścia.

Ostatnie miesiące Rita poświęcił na budowaniu formy. W marcu zdobył najwyższą górę Europy - Elbrus na Kaukazie (5642 m), a po powrocie do Nepalu Island Peak (6189 m) w Himalajach.

"Moja następna, najbliższa misja to Everest po raz 23. Na tym nie koniec, bo zamierzam zdobyć szczyt 25 razy, a może i więcej" - powiedział Rita pochodzący z biednej szerpańskiej rodziny, który jeszcze gdy był dzieckiem zaczął pracować jako tragarz.

Jako 12-latek nosił sprzęt zagranicznych himalaistów i turystów do bazy pod Everestem. Jego idolem stał się najsłynniejszy wspinający się Szerpa Tenzing Norgay. 29 maja 1953 roku wraz z Edmundem Hillarym z Nowej Zelandii stanęli, jako pierwsi ludzie w historii, na szczycie najwyższej góry świata.

W 1992 r. Rita zaczął się wspinać na ośmiotysięczniki ze starszym bratem Lakpą, a dwa lata później w wieku 24 lat po raz pierwszy zdobył Everest. Ponieważ najwyższe góry i praca to jego miłość - został zawodowym przewodnikiem.

Obecnie doświadczony przewodnik zarabia w sezonie 12 tysięcy dolarów, dwie dekady temu jedynie 2000, z których 500 musiał wydać na swój sprzęt i ubranie. Tragarz wysokogórski zarabia obecnie w sezonie 4000 dolarów.