Sport

Kubica zadebiutował w DTM. Na tym koniec dobrych wiadomości

Kubica zadebiutował w DTM. Na tym koniec dobrych wiadomości

Robert Kubica (BMW M4 DTM) zadebiutował w serii DTM. Na belgijskim torze Spa-Francorchamps polski kierowca zajął 14. miejsce na 15 startujących. Najszybszy okazał się Szwajcar Nico Mueller (Audi RS 5 DTM). Drugi był Brytyjczyk Jamie Green, a trzeci Francuz Loic Duval (obaj Audi RS 5 DTM).

Kubica bardzo dobrze spisał się na deszczowym treningu, kiedy to zajął czwarte miejsce. W kwalifikacjach było już jednak znacznie gorzej. Polak był w nich 14. Wynik ten powtórzył również w wyścigu.

W pewnym momencie, korzystając na problemach rywali, Kubica przesunął się do pierwszej dziesiątki, ale później sam spędził długie chwile w alei serwisowej. Ostatecznie wyprzedził tylko Sheldona van der Linde z BMW.

Audi kontra Audi

Od startu walka toczyła się wyłącznie pod dyktando kierowców Audi, widać było, że ekipa BMW dysponuje samochodem wolniejszym. Mueller praktycznie niezagrożony prowadził od startu do mety, za jego plecami walczono o dwa pozostałe miejsca na podium. Zwycięsko wyszli z niej Green, który stracił do zwycięzcy 19,502 s i Duval - strata 22,839 s.

Pecha miał inny kierowca Audi Niemiec Mike Rockenfeller, który miejsce na podium stracił w końcówce, gdy musiał zwolnić z powodu bardzo zniszczonych opon. Ostatecznie był czwarty. W podobnej sytuacji był także obrońca tytułu Niemiec Rene Rast (Audi), który także miał pod koniec dystansu problemy z oponami, musiał zjechać do serwisu na ich zmianę i ostatecznie był piąty.

Wśród kierowców BMW najlepiej wypadł Austriak Philipp Eng plasując się na szóstej pozycji. Wyścig ukończyło 15 kierowców.

Dla ekipy Audi sezon 2020 jest ostatnim w startach w DTM. Zespół w kwietniu ujawnił, że po tegorocznym sezonie wycofuje się z tej serii wyścigowej.

W niedzielę na torze Spa zaplanowany jest drugi wyścig sezonu.

Czołówka sobotniego wyścigu na Spa:

1. Nico Mueller (Szwajcaria/Audi RS 5 DTM) 1 godzina + 1 okr.

2. Jamie Green (W. Brytania/Audi) strata 19,502 s

3. Loic Duval (Francja/Audi) 22,839

4. Mike Rockenfeller (Niemcy/Audi) 29,234

5. Rene Rast (Niemcy/Audi) 32,023

6. Philipp Eng (Austria/BMW M4 DTM) 36,424

7. Lucas Auer (Austria/BMW) 38,205

8. Timo Glock (Niemcy/BMW) 42,692

...

14. Robert Kubica (Polska/BMW) 1.18,844