Linette wyeliminowana z French Open przez nastolatkę z Kanady

Magda Linette w poniedziałek zakończyła udział we French Open po porażce 6:1, 2:6, 3:6 z 18-letnią Kanadyjką Leylah Fernandez w 1. rundzie turnieju. Z czwórki Polaków tylko Iga Świątek zdołała tego dnia przedrzeć się do kolejnej fazy wielkoszlemowej imprezy w Paryżu.

Oglądaj Roland Garros na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze

Polkę i Kanadyjkę dzielą 64 miejsca (36. wobec 100.) w światowym rankingu. Nigdy wcześniej się ze sobą nie zmierzyły, ale Linette wiedziała, czego się spodziewać, bo wspólnie trenowały. Była dobrej myśli, ale i podkreślała zalety utalentowanej rywalki.

Powody do radości tylko w pierwszym secie

Początek meczu odzwierciedlał różnicę w doświadczeniu i rankingu zawodniczek. 28-letnia poznanianka już w pierwszym gemie mogła przełamać podanie 10 lat młodszej rywalki, ale ostatecznie górą była Kanadyjka. To jednak był jedyny powód do radości ubiegłorocznej triumfatorki juniorskiej odsłony French Open w pierwszej partii, którą Polka wygrała w 35 minut.

Druga partia trwała osiem minut dłużej, ale miała całkiem odmienny przebieg. Leworęczna Fernandez szybko zyskała przewagę, prowadziła 2:0, 3:1, by zwyciężając 6:2, doprowadzić do remisu w meczu.

Statystyki nie grają

Grająca agresywnie i bez kompleksów Kanadyjka poszła za ciosem i w decydującym secie objęła prowadzenie 4:0. Wtedy na krótko do głosu doszła Linette, która nie miała już nic stracenia. Wygrała dwa gemy z rzędu, a w następnym - przy stanie 2:5 - musiała bronić dwóch piłek meczowych. Polka wyszła z pierwszych opresji i zmniejszyła straty na 3:5. Miała dwie piłki na 4:5, ale obu okazji nie wykorzystała, by po chwili przegrać spotkanie przy trzecim meczbolu.

Statystyki wskazują, że Linette lepiej serwowała, miała podobny do rywalki stosunek uderzeń wygrywających (30/40 - 23/33), a w całym pojedynku zdobyła tylko trzy punkty mniej (88-91). Po dwóch godzinach i 12 minutach gry triumfowała jednak Fernandez.

Był to szósty występ Linette w Paryżu i po raz czwarty odpadła w pierwszej rundzie. Tutaj jednak też potrafiła dotrzeć do 3. rundy (2017).

Kanadyjka w tym sezonie na dobre rozpoczęła starty w zawodach WTA, bowiem wcześniej rywalizowała głównie w turniejach niższej rangi - ITF. W tym roku zadebiutowała w głównej drabince Wielkiego Szlema - w Australian Open przegrała inauguracyjne spotkanie, a w US Open - odpadła w drugiej rundzie.

Jej kolejną rywalką będzie w stolicy Francji Słowenka Polona Hercog.

Z czwórki polskich tenisistów, którzy zaprezentowali się w Paryżu w poniedziałek pierwszą rundę przebrnęła tylko Iga Świątek. Poza Linette, odpadli Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak.