Sport

Lotto Soudal celuje w etapy Tour de France. Marczyński wystąpi w Tour de Pologne

Lotto Soudal celuje w etapy Tour de France. Marczyński wystąpi w Tour de Pologne

Belgijska grupa Lotto-Soudal zamierza skoncentrować się w pierwszym rzędzie na zwycięstwach etapowych podczas zaplanowanego na 29 sierpnia - 20 września wyścigu Tour de France. Filarem zespołu ma być sprinter Caleb Ewan. Na liście typowanych do udziału w wyścigu kolarzy znalazł się również Tomasz Marczyński, na razie w roli rezerwowego. Na pewno wystąpi za to w Tour de Pologne.

- Naszym głównym celem będą zwycięstwa etapowe - zapowiedział dyrektor ekipy John Lelangue, ogłaszając planowany skład ekipy na Wielką Pętlę. - Będziemy też walczyć o zieloną koszulkę, ale nie powinno nam to przesłaniać głównego celu - dodał.

- Na papierze mamy na razie osiem nazwisk i dwóch kolarzy w rezerwie. Z tym zespołem będziemy się przygotowywali do Touru - ujawnił.

O realizację głównego celu walczył będzie przede wszystkim Australijczyk Caleb Ewan, który w ubiegłorocznej edycji Tour de France trzykrotnie stawał na podium jako zwycięzca etapu. Ale w ekipie oprócz Ewana jest jeszcze trzech innych kolarzy, którzy przynajmniej raz wygrywali etap Wielkiej Pętli: Thomas De Gendt, John Degenkolb oraz Philippe Gilbert, dla którego będzie to dziesiąty występ w najważniejszym wyścigu na świecie.

Tomasz Marczyński w rezerwie

Na liście rezerwowej pojawiło się również nazwisko Tomasza Marczyńskiego. Polak dotychczas tylko raz przejechał trasę Tour de France (w 2018 roku). Ma za to na koncie zwycięstwa na dwóch etapach innego z wielkich tourów, Vuelta a Espana.

Jedynym debiutantem Lotto-Soudal w Wyścigu Dookoła Francji będzie 24-letni Belg Steff Crass.

Start Tour de France pierwotnie zaplanowany był na 27 czerwca, jednak z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią zawieszenie niemal wszystkich imprez sportowych, został przeniesiony na 29 sierpnia. Planowana wcześniej trasa nie ulegnie zmianie. Wyścig wystartuje w Nicei, by po 21 etapach 20 września zakończyć się tradycyjnym sprintem na Polach Elizejskich w Paryżu.

Podobny skład na Tour de Pologne

W podobnym zestawieniu belgijska drużyna wystąpi wcześniej w Tour de Pologne. Skrócona z siedmiu do pięciu etapów impreza wystartuje 5 sierpnia i będzie pierwszym po przerwie wyścigiem etapowym rangi World Tour.

Liderem zespołu będzie najprawdopodobniej Wellens, w miejsce Ewana pojawi się Jon Dibben, a Gilbert zapewne będzie w tym czasie walczył o kolejny wygrany monument Mediolan-San Remo.

W pierwszym składzie na Tour de Pologne pojawi się Marczyński, który w 2013 roku wygrał klasyfikację górską polskiego wyścigu.
Skład ekipy Lotto-Soudal na Tour de Pologne (5-9.08):
Tim Wellens (Belgia)
Thomas De Gendt (Belgia)
John Degenkolb (Niemcy)
Tomasz Marczyński (Polska)
Steff Crass (Belgia)
Roger Kluge (Niemcy)
Jon Dibben (Wielka Brytania)

Planowany skład na Tour de France (29.08 - 20.09):
Caleb Ewan (Australia)
Steff Crass (Belgia)
Thomas De Gendt (Belgia)
John Degenkolb (Niemcy)
Jasper De Buyst (Belgia)
Philippe Gilbert (Belgia)
Roger Kluge (Niemcy)
Tim Wellens (Belgia)

rezerwowi:
Tomasz Marczyński (Polska)
Frederik Frison (Belgia)