Sport

Masowe zwolnienia w federacji narciarskiej. Skoki ucierpiały najbardziej

Masowe zwolnienia w federacji narciarskiej. Skoki ucierpiały najbardziej

Poważne cięcia z powodu strat finansowych będących następstwem epidemii koronawirusa. Władze norweskiego narciarstwa zwolniły tymczasowo 96 ze 142 zatrudnionych osób. Najbardziej ucierpiało środowisko skoków narciarskich.

"Skrócony sezon i odwołane zawody spowodowały, że wstępnie obliczone straty wynoszą około pięciu milionów euro tylko za marzec. W każdej dyscyplinie naszej federacji pozostał na etacie tylko główny trener i osoby odpowiedzialne za finanse i współpracę ze sponsorami" - poinformowała NSF.

Federacja zmniejszyła znacznie budżet dla skoków narciarskich z powodu ogromnych strat, które zostały wygenerowane przez turniej cyklu Raw Air. Zawody w Oslo i Lillehammer ze względu na zagrożenie koronawirusem odbyły się bez publiczności, a kolejne konkursy w Trondheim i Vikersund zostały odwołane.

W norweskich skokach pozostało siedem z 23 etatów.

Poważnie ucięty budżet

Budżet na skoki do soboty wynosił trzy miliony euro na sezon. Teraz zostanie obcięty o 25 procent, lecz jest to sytuacja na dzień dzisiejszy. W przypadku rozwoju epidemii koronowirusa może to być znacznie więcej.

- Nadal zatrudnieni pozostają dwaj trenerzy Alexander Stoeckl w reprezentacji męskiej i Christian Meyer szkoleniowiec kobiet – zapewnił dyrektor ds. skoków narciarskich w NSF Clas Brede Brathen.

Ze względu na szerzącą się epidemię koronawirusa sezon w skokach przerwano nagle, w trakcie Raw Air, 12 marca w Trondheim. Mistrzostwa świata w lotach w Planicy przełożono na kolejny rok.

Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zgarnął Austriak Stefan Kraft.

miejscezawodnik (kraj)
punkty
1.Stefan Kraft (Austria)1659
2.
Karl Geiger (Niemcy)1519
3.Ryoyu Kobayashi (Japonia)1178
4.Dawid Kubacki (Polska)
1169
5.Kamil Stoch (Polska)1031
6.Stephan Leyhe (Niemcy)
917
7.Marius Lindvik (Norwegia)906
8.Peter Prevc (Słowenia)
789
9.Daniel-Andre Tande (Norwegia)721
10.
Philipp Aschenwald (Austria)
622
11.
Piotr Żyła (Polska)
617
...
38.Jakub Wolny (Polska)58
42.Maciej Kot (Polska)40
46.Stefan Hula (Polska)31
51.Aleksander Zniszczoł (Polska)18
61.Klemens Murańka (Polska)8