Sport

Młoda polska tenisistka przyłapana na dopingu

Młoda polska tenisistka przyłapana na dopingu

Anastazja Szoszyna, jedna z najbardziej utalentowanych tenisistek reprezentujących Polskę, została tymczasowo zawieszona przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF) po tym, jak w październiku w jej organizmie wykryto niedozwoloną substancję – stanazolol. 23-latka obecnie sklasyfikowana jest na 445. miejscu w rankingu WTA.

Stanazolol wykryto w próbce moczu Szoszyny z 26 października tego roku. Kontrolę przeprowadzono w związku z jej udziałem w turnieju ITF 25 tys. dolarów w Stambule. Tenisistka odpadła tam w drugiej rundzie kwalifikacji.

Wykryto steryd anaboliczny

Próbka wysłana zostałado laboratorium akredytowanego przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Montrealu. Po analizie stwierdzono obecność metabolitów stanazololu, będącego na liście zabronionych substancji. Jest to steryd anaboliczny często stosowany w kulturystyce, powodujący przyrost masy mięśniowej i siły. Według przepisów WADA jego wykrycie oznacza automatyczne zawieszenie sportowca.

"Anastazja Szoszyna została tymczasowo zawieszona na mocy Artykułu 8.3.1 (c) Tenisowego Programu Antydopingowego 2020, do czasu ustalenia ostatecznego zarzutu podczas rozprawy zgodnie z Artykułem 8 Programu" – napisano w komunikacie ITF.
O naruszenie przepisów dopingowych tenisistka została oficjalnie oskarżona 30 listopada, a zawieszenie obowiązuje od 12 grudnia. 23-latce przysługuje prawo odwołania się od decyzji federacji, ale do tej pory z niego nie skorzystała. Grozi jej kilkuletnia dyskwalifikacja.

Związała przyszłość z Polską

Szoszyna ma na swoim koncie pięć zwycięstw w turniejach ITF w singlu (2016-2018) i dziesięć w deblu (2015-2019). W cyklu WTA Tour debiutowała w 2016 roku, dzięki "dzikiej karcie" do Katowice Open. W sierpniu 2019 roku sklasyfikowana była na najwyższym w karierze 381. miejscu na świecie.

W czerwcu ukraińska tenisistka przyjęła polskie obywatelstwo.

W tym sezonie wygrała LOTOS PZT Polish Tour, triumfując w czterech imprezach cyklu. Pod koniec listopada, wraz z m.in. Mają Chwalińską, Weroniką Falkowską i Weroniką Baszak, uczestniczyła w zgrupowaniu reprezentacji Polski w Zielonej Górze.