Sport

Październik kluczowy dla igrzysk. "Rozpoczniemy analizę różnych scenariuszy"

Październik kluczowy dla igrzysk.

Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego John Coates przyznał, że nawet wynalezienie szczepionki na koronawirusa nie gwarantuje, że przeniesione na przyszły rok igrzyska olimpijskie Tokio się odbędą. - Fakt, że do Japonii mają przyjechać sportowcy z 206 krajów, stwarza poważne problemy - stwierdził.

Igrzyska miały się rozpocząć 24 lipca bieżącego roku, ale z powodu koronawirusa zostały przełożone na przełom lipca i sierpnia 2021 roku. Zarówno japońscy organizatorzy, jak i MKOl zapowiedzieli już, że o kolejnej zmianie terminu nie ma mowy i jeśli impreza nie odbędzie się latem przyszłego roku, zostanie odwołana.

"To mogą być zupełnie inne igrzyska"

Coates, który jest przewodniczącym Komisji Koordynacji igrzysk, w australijskich mediach potwierdził to stanowisko oraz zaznaczył, że kluczowa dla oceny szans na organizację imprezy będzie sytuacja na świecie w październiku.

- Jeśli będziemy mieli sygnały, że pandemia jest pod kontrolą, ale wciąż się nie zakończyła, rozpoczniemy analizę różnych scenariuszy, w myśl których igrzyska mogłyby się odbyć - podkreślił.

Pytań jest wiele. - Czy odizolujemy Wioskę Olimpijską? Czy poddamy kwarantannie wszystkich sportowców? Czy ograniczymy liczbę kibiców na trybunach? Czy odizolujemy sportowców od przedstawicieli mediów w strefach mieszanych? - wylicza. I zaznacza: - Będziemy mieli cały szereg scenariuszy zakładających, że walka o medale będzie możliwa. Ale to mogą być zupełnie inne igrzyska niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Australijczyk ma jednak wątpliwości, czy impreza faktycznie będzie mogła odbyć się w przyszłym roku - nawet jeśli powstanie szczepionka.

- Musimy założyć, że albo jej nie będzie, albo nie wystarczy jej dla całego świata. Fakt, że do Japonii mają przyjechać sportowcy z 206 krajów, stwarza poważne problemy. A nie wszystkie państwa są na tak zaawansowanym etapie walki z pandemią jak my, w Australii. Wczoraj w Brazylii potwierdzono 10 tysięcy nowych przypadków zakażenia - zwrócił uwagę.

Na całym świecie koronawirusa wykryto u ponad pięciu milionów osób. Ponad 330 tysięcy zmarło.