Sport

Piątek stracił siódmego trenera w półtora roku

Piątek stracił siódmego trenera w półtora roku

Plany w Hercie Berlin były ambitne - wielkie transfery i w niedalekiej perspektywie walka o najwyższe cele z Juergenem Klinsmannem za sterami. Tyle że niemiecki mistrz świata, który do przeprowadzki z Milanu namówił Krzysztofa Piątka, szybciutko ten okręt opuścił, a polski napastnik znów znalazł się w drużynie pogrążonej w chaosie. W swojej zagranicznej przygodzie nie pierwszy raz.

Hertha została królem zimowego polowania. Na transfery Santiago Ascacibara, Lucasa Tousarta, Matheusa Cuhni i właśnie Piątka wydawała 78 mln euro, a to więcej niż jakikolwiek inny europejski klub. Trener Klinsmann ściągnął tych, których sobie wymarzył. Bo kto odmówiłby piłkarskiemu mistrzowi świata i człowiekowi z uznanym trenerskim nazwiskiem?

Ten projekt wyglądał naprawdę obiecująco, tyle że Klinsmann długo na stanowisku nie wytrwał. , argumentując, że brak mu wsparcia i zaufania ze strony działaczy klubu.

I tak, po zaledwie trzech meczach i jednym golu, Piątek znów został bez trenera. Znalazł się w sytuacji, w której był w ostatnich miesiącach wielokrotnie. To wtorkowe rozstanie ze szkoleniowcem jest dla niego już siódmym, odkąd latem 2018 roku opuścił ekstraklasę.

84 dni z jednym trenerem

Zaczęło się w Genoi. Polski napastnik robił furorę, gole zdobywając wręcz hurtowo, ale ekipa z Ligurii zawodziła. Rewelacyjna forma "El Pistolero", jak zaczęto go nazywać we Włoszech, nie była w stanie ratować posad Davide Ballardiniego, Ivana Juricia i Cesare Prandellego. To było szalone pół roku.

Szansa na stabilizację przyszła po transferze do Milanu. Tam Piątek trafił pod skrzydła Gennaro Gattuso i początkowo szło mu doskonale. Efekt był taki, że z legendą Rossonerich pracował "aż" cztery miesiące. Mediolańczycy nie awansowali ostatecznie do Ligi Mistrzów, a to skłoniło niecierpliwych działaczy do zmiany.

Wybór padł na Marco Giampaolo, który objął posadę trenerską od początku trwającego sezonu. Nie wytrwał na niej nawet długo, a więc Piątka znów czekało nowe. Tym razem w osobie Stefano Piolego, u którego nie grał wiele i choć Milan wreszcie radzi sobie dobrze, to Polaka już w drużynie nie ma.

Pierwsze dni w Berlinie to zakończona we wtorek współpraca z Klinsmannem. Kto będzie następny i jak długo popracuje, na razie nie wiadomo. A przecież może być to tylko trener tymczasowy.

Od transferu Piątka z Cracovii do Genoi minęło dokładnie 590 dni. Średnio z jednym szkoleniowcem pracował zatem 84 dni, czyli niespełna trzy miesiące. Najdłużej z Gattuso, najkrócej z Klinsmannem.

TrenerCzas pracyWystępy PiątkaGole Piątka
Davide Ballardini1 lipca 2018 - 9 października 2018813
Ivan Jurić9 października 2018 - 6 grudnia 201883
Cesare Prandelli7 grudnia 2018 - 23 stycznia 201953
Gennaro Gattuso23 stycznia 2019 - 28 maja 20192111
Marco Giampaolo19 lipca 2019 - 9 października 201972
Stefano Pioli9 października 2019 - 30 stycznia 2020133
Juergen Klinsmann30 stycznia 2020 - 11 lutego 202031