Sport

Piłka meczowa Świątek w dziesięciu językach. Tak komentatorzy przeżywali sukces Polki

Piłka meczowa Świątek w dziesięciu językach. Tak komentatorzy przeżywali sukces Polki

W sobotę Iga Świątek przeszła do historii polskiego tenisa, wygrywając finał wielkoszlemowego turnieju French Open. Jej starcie z Sofią Kenin można było oglądać na antenach Eurosportu w wielu krajach Europy. Emocje sięgnęły zenitu, nie tylko u polskich komentatorów.

19-letnia Polka wygrała z Amerykanką 6:4, 6:1. Imponujący był zwłaszcza drugi set, w którym szybko pozbawiła rywalkę złudzeń.

"Ona jest po prostu fantastyczna"

Eurosport, który od lat pokazuje największe turnieje tenisowe, transmitował finał na kortach im. Rolanda Garrosa w wielu europejskich państwach. Dlatego mnóstwo osób mogło zobaczyć, jak wspaniale spisała się Polka, w tym oczywiście komentatorzy.

- Ona jest po prostu fantastyczna. Pierwszy polski tenisista - mężczyzna lub kobieta - który zdobył Wielkiego Szlema. Oto nowa gwiazda kobiecego tenisa - powiedział na antenie brytyjski komentator.

"Niesamowita historia"

W Niemczech i Hiszpanii było podobnie. Tamtejsi komentatorzy podkreślili, że Świątek nie tylko wygrała, ale przede wszystkim zrobiła to w znakomitym stylu. Na paryskich kortach nie straciła ani jednego seta.

- Cóż za niesamowita historia. Iga Świątek wygrywa bez straty seta. 19-latka z Polski przykuwa uwagę obserwatorów tenisa dopiero od dwóch lat. Po turnieju na kortach Rolanda Garrosa jesteśmy całkowicie oszołomieni - rozpływali się nad Polką Barbara Rittner i Matthias Stach.

- Łał! Coś wielkiego! Mistrzyni Rolanda Garrosa, Iga Świątek, 19 lat. Dokonała czegoś wielkiego. Z drzwiami weszła do czołówki kobiecego tenisa. Przystępowała do tego turnieju jako 54. zawodniczka rankingu, a mimo to wygrała każdy mecz, w dodatku bez straty seta. To niebywałe - mówili Hiszpanie po ostatniej akcji wielkiego finału.

Głośny okrzyk na antenie

W Polsce dodatkowo kibice mogli oglądać finałowe zmagania Świątek w stacji TVN, Player.pl i Eurosport Playerze.

- Iga Świątek mistrzynią Rolanda Garrosa - wykrzyczeli wspólnie na antenie Marek Furjan i Tomasz Wiktorowski.

- Coś, co wydawało się niemożliwe przed rozpoczęciem turnieju, coś, co nie wydarzyło się w historii naszego kraju. Próbowało wielu tenisistów osiągnąć ten cel, ale udało się to dopiero 19-letniej Polce - po chwili dodał Furjan.

Świątek w Eurosporcie komplementowali również komentatorzy z Holandii, Rosji, Włoch, Danii, Węgier i Rumunii. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami.