Sport

Piłka w koszu, punktów nie ma. Protest odrzucony

Piłka w koszu, punktów nie ma. Protest odrzucony

Na nic awantura o dwa punkty, których Houston Rockets nie zaliczono. Władze NBA uznały, że protest klubu z Teksasu jest bezzasadny i nie powtórzą ostatnich minut meczu z San Antonio Spurs.

Chodzi o ubiegłotygodniowe derby stanu. Grano w San Antonio, a mecz miał niesamowity przebieg. W kontrowersyjnym momencie, niecałe osiem minut przed końcem, goście prowadzili 102:89. Lider Rakiet James Harden przejął piłkę i z dużą siłą skończył akcję efektownym wsadem. W hali zapanowała konsternacja. Wielu, w tym sędziowie, odniosło wrażenie, że Harden trafił piłką w obręcz. Punktów mu nie uznano.

Za długo się kłócił, powtórki nie było

Trener Houston Mike D'Antoni protestował, zaczął krzyczeć na arbitrów. Harden nie dowierzał. Kiedy D'Antoni nieco ochłonął, poprosił o weryfikację wideo, do czego trener w NBA ma prawo raz na mecz, ale mu odmówiono. Wytłumaczono mu, że miał na to 30 sekund od wzięcia przerwy na żądanie, a czas ten upłynął, gdy się wykłócał o sporną akcję.

Tymczasem powtórki pokazały, że Harden i D'Antoni mieli rację, bo piłka przeleciała przez siatkę, ale została przez nią przeniesiona nad obręcz, stąd złudzenie, że punktów nie było.
Jakby tego było mało, Houston 13-punktową przewagę roztrwoniło i po dwóch dogrywkach przegrało 133:135.

"Mieli wystarczająco dużo czasu"

Po zakończeniu meczu władze Rakiety złożyły protest i zażądały powtórzenia ostatnich siedmiu minut i 50 sekund spotkania, twierdząc, że kontrowersja wpłynęła negatywnie na graczy Houston.

Skargę i żądania odrzucono. "Zawodnicy Rockets mieli wystarczająco dużo czasu, żeby naprawić błąd sędziów, stąd nadzwyczajne rozwiązanie w postaci powtórzenia meczu jest nieuzasadnione" - władze NBA napisały w odpowiedzi.

Niemniej, trzech sędziów prowadzących spotkanie upomniano, bo uznano, że mimo wszystko powinni zaakceptować prośbę trenera i skorzystać z powtórki.

Wyniki poniedziałkowych meczów:
Boston Celtics - Cleveland Cavaliers 110:88
Chicago Bulls - Toronto Raptors 92:93
Golden State Warriors - Memphis Grizzlies 102:110
Houston Rockets - Sacramento Kings 118:119
Indiana Pacers - Los Angeles Clippers 99:110
Milwaukee Bucks - Orlando Magic 110:101
New Orleans Pelicans - Detroit Pistons 103:105
Phoenix Suns - Minnesota 125:109
Utah Jazz - Oklahoma City Thunder 90:104