Sport

Polak z szansą na kontrakt w lidze NFL

Polak z szansą na kontrakt w lidze NFL

22-letni skrzydłowy Antoni Podgórski znalazł się w gronie dziewięciu zawodników z całego świata, którzy dzięki specjalnemu programowi będą mieli szansę na grę w lidze futbolu amerykańskiego NFL. Perspektywicznego zawodnika Warsaw Mets czekają teraz treningi w USA.

NFL's International Player Pathway Program funkcjonuje od 2017 roku. Ma on na celu stworzenie możliwości gry w NFL zawodnikom z całego świata. O nowym naborze informuje m.in. gazeta Washington Post.

Treningi na Florydzie

W obecnym sezonie ligowe występy na swoim koncie mają wywodzący się z niego Niemiec Jakob Johnson (New England Patriots) oraz Nigeryjczyk Efe Obada (Carolina Panthers).

Podgórski w towarzystwie dwóch Austriaków, Niemca, Meksykanina, Chińczyka, Brazylijczyka, Norwega i Fina w styczniu rozpocznie treningi na Florydzie. Wszyscy swoje umiejętności zaprezentują skautom w marcu.

Polacy już tam grali

Łącznie w NFL grało dotychczas czterech Polaków, ale tylko jeden z nich nie był kopaczem - obrońca Zbigniew Maniecki (1996-98). Pozostali to Czesław Marcol (1972-80), Ryszard Szaro (1975-79) i Sebastian Janikowski (2000-18).

W ostatnich latach o angaż w NFL starał się oleśniczanin Babatunde Aiyegbusi. W marcu 2015 roku podpisał zawodowy kontrakt z Minnesota Vikings. W barwach Wikingów rozegrał trzy mecze przedsezonowe. Niestety, we wrześniu 2015 r klub ogłosił rozwiązanie umowy z zawodnikiem.