Remis na zakończenie mistrzostw. Polacy zmarnowali piłkę meczową

W ostatnim spotkaniu turnieju w Egipcie reprezentacja Polski zremisowała z Niemcami 23:23. Tylko zremisowała, bo przez większość spotkania prowadziła, a na dodatek w końcowej akcji piłkę meczową jak miał Patryk Walczak. Młody polski zespół kończy mistrzostwa świata na miejscach 13-15.

WYNIK I RELACJA: POLSKA - NIEMCY - MŚ EGIPT 2021

Choć ambitny zespół Patryka Rombla skradł na tych mistrzostwach serca polskich kibiców, w poniedziałek mógł grać już tylko o honor. Stawką było jedynie - albo aż, biorąc pod uwagę doświadczenie młodych zawodników - trzecie miejsce w tabeli, bowiem w sobotę awans do ćwierćfinału zapewniły sobie Węgry i Hiszpania.

- Trochę zabrakło naszej młodej drużynie chłodnej głowy - mówił po kluczowej porażce z Węgrami Kamil Syprzak. Drogę do mistrzostw świata zamknął mu koronawirus, którego u niego stwierdzono. - Przydałoby się więcej wyrachowania, ale ten zespół dopiero nabiera niezbędnego doświadczenia. Za to w obronie w przekroju całego turnieju gramy całkiem dobrze. Tego się spodziewałem, bo wiedziałem, że chłopaki przed MŚ wykonali świetną robotę - zaznaczył.

Morawski wyczyniał cuda

Na potwierdzenie tych słów w meczu z Niemcami nie trzeba było długo czekać. Spotkanie w pierwszej połowie stało na znakomitym poziomie, a cuda wyczyniał polski bramkarz Adam Morawski. W pewnym momencie miał ponad 40-procentową skuteczność, dwa razy większą od jego odpowiednika z niemieckiej bramki. Ale do przerwy skromne 12:11 dla Polaków.

Niemców Biało-Czerwoni doskonale mogą pamiętać z finału MŚ w 2007 roku, w którym przegrali z ówczesnymi gospodarzami turnieju 24:29, chociaż we wcześniejszej fazie turnieju górą była drużyna prowadzona wtedy przez Bogdana Wentę. Tamta rywalizacja to już jednak historia, którą młoda polska drużyna wspomina z rozrzewnieniem.

Naszym zachodnim sąsiadom na wspominki się nie zbierało. Niemiecki zespół przyleciał do Egiptu w mocno osłabionym składzie, gdyż w obawie przed zakażeniem koronawirusem odmówili gry w turnieju m.in. zawodnicy THW Kiel: Hendrik Pekeler, Patrick Wiencek i Steffen Weinhold oraz Finn Lemke z MT Melsungen. Tak jak Polacy Niemcy odpadli już z walki o medale. Pozostała im obrona przed zanotowaniem najgorszego rezultatu w historii mistrzostw świata.

Biało-Czerwoni zdecydowanie nie chcieli tego zadania im ułatwić. Drugą połowę rozpoczęli od mocnego uderzenia. Rzucili trzy bramki z rzędu i podwyższyli prowadzenie na 15:11. Trener Niemców wziął czas, ale to Polacy w dalszym ciągu dyktowali warunki.

Koszmar Walczaka

Na 10 minut przed końcem, przy stanie 19:17 dla Biało-Czerwonych, dwie minuty kary dostał Patryk Walczak.

Niemcy natychmiast złapali kontakt, a na Polaków spadła też dodatkowa kara za źle przeprowadzaną zmianę. Dwie minuty dostał jeszcze Maciej Gębala, co oznaczało podwójne osłabienie. Biało-Czerwonym miny zrzedły. Było 19:19, a Niemcy mieli znakomitą okazję, by wyjść na prowadzenie. Wtedy jeszcze raz popis w bramce dał Morawski. Gracz meczu!

Na 3,5 minuty przed końcem Piotrowi Chrapkowskiemu puściły nerwy - potraktował rywala z biodra. Morawski wybronił strzał, ale czekała go poprawka z rzutu karnego. W kluczowym momencie meczu Chrapkowski dostał dwie minuty kary. Polacy wycofali wtedy bramkarza.

Dwie minuty do końca. 23:22 dla Niemców...

Minuta i trzy sekundy do końca. Szymon Sićko! 23:23!

26 sekund do końca. Kara dla Rafała Przybylskiego, będziemy kończyć w osłabieniu.

Polacy obronili się w ostatnim ataku Niemców i rzucili w pogoń po zwycięstwo. Przemysław Krajewski mógł kończyć sam, ale podał na czystą pozycję do Walczaka. Andreas Wolff, który cały czas pozostawał w cieniu bramkarza reprezentacji Polski, zaliczył kluczową interwencję w tym meczu. Remis. Biało-Czerwoni kończą na czwartym miejscu w grupie.

Niemcy uniknęli kompromitacji, Polacy zebrali bolesne doświadczenie.

W Egipcie po nowemu

W MŚ w Egipcie po raz pierwszy występują 32 zespoły. W drugiej rundzie rywalizowano w czterech grupach po sześć ekip, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale.

Finał zaplanowano na 31 stycznia w Kairze. Mecze odbywają się bez publiczności.