Sport

Tak zaczynał Neymar. "Do najlepszych jeszcze wiele mi brakuje"

Tak zaczynał Neymar.

Obecnie Neymar to już nie tylko piłkarz, ale i marka. Uznawany za jednego z najlepszych graczy na świecie jest gwiazdą Paris Saint-Germain. Przy okazji programu "Before They Were Superstars" ("Zanim zostali gwiazdami") przypominamy początki wielkiej kariery Brazylijczyka.

2009 rok. 17-letni zaledwie Neymar broni barw Santosu. Mimo młodego wieku, jest już przymierzany do największych klubów w Europie.

W drużynie, w której w przeszłości występował sam Pele, Neymar zadebiutował 7 marca 2009 roku. Na ostatnie 30 minut pojawił się na boisku w wygranym 2:1 meczu z Oeste.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę zakładać koszulkę, w której grali Elano i Robinho, a w przeszłości Pele – mówił młodziutki zawodnik.

Pogoń za marzeniami

- Wiem, że ludzie porównują mnie do nich, ale nie sądzę, bym był na ich poziomie. Wciąż mam wiele braków. Muszę ciężko pracować, by dostać się na najwyższy poziom.

- Kiedy wyjadę grać w Europie, chcę zdobywać tam tytuły. Chcę zostać mistrzem świata. To mój cel - dodał przyszły gwiazdor PSG.

Jeszcze przed opuszczeniem Santosu Neymar wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Brazylia dotarła tam do finału, gdzie musiała uznać wyższość Meksyku. Canarinhos przegrali 1:2, a Neymar turniej zakończył z trzema golami.

Napastnik opuścił Santos w 2013 roku. Za około 57 milionów euro kupiła go wielka Barcelona. Z klubem z Camp Nou dwukrotnie zdobył mistrzostwo Hiszpanii, a w 2015 triumfował w Lidze Mistrzów.

W 2017 roku Neymar został najdroższym piłkarzem na świecie. PSG za Brazylijczyka zapłaciło aż 222 miliony euro. Rekord utrzymuje się do dziś.