Sport

Trwa atak szczytowy na K2. Historia dzieje się na naszych oczach

Trwa atak szczytowy na K2. Historia dzieje się na naszych oczach

Grupa Szerpów jest na ostatniej prostej do szczytu K2, jedynego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika. W sobotę rano polskiego czasu pokonali Szyjkę Butelki, najtrudniejszy etap przed wierzchołkiem.

K2 (8611 m) to ostatni wielki cel w najwyższych górach. Zimą, gdy w Karakorum (drugi po Himalajach łańcuch górski) panują najtrudniejsze warunki, do tej pory odpierał skutecznie ataki wszystkich.

Do piątku rekord wysokości o tej porze roku należał do członków polskiej ekspedycji. W roku 2003 Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, gdzie założyli obóz IV, ostatni przed atakiem szczytowym.

Szerpowie z połączonych sił trzech wypraw działającym w tym sezonie w Karakorum w piątek dotarli na wysokość 7800 m. Rekord Polaków został pobity, ale śmiałkowie na tym nie zamierzali poprzestać.

"Widzimy drogę na szczyt" – ogłosił jeden z nich Mingma Gaylje. Inny, Nirmal Purja, zapowiedział: "Dziś jeszcze pójdziemy w górę na szczyt".


Opublikowany przez Mingmę G Piątek, 15 stycznia 2021


Wspomniani himalaiści to nie byle kto. Mingma Gaylje był w sumie 21 razy na 13 ośmiotysięcznikach. Nirmal Purja to były komandos, który zasłynął zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników w zaledwie 189 dni.

W ataku szczytowym ma brać udział 10 wspinaczy.

Pokonali Szyjkę Butelki

Szturm na drugą najwyższą górę świata rozpoczął się w nocy polskiego czasu. Rano, po godz. 7 Mingma Gaylje przekazał, że grupa śmiałków ma za sobą tzw. Szyjkę Butelki. To słynny wąski i stromy kuluar na wysokości ok. 8200 m, straszący od góry ogromnym serakiem, wielkich rozmiarów bryłą lodu.


Serak nad Bottleneck. fot. Paweł Michalski

Opublikowany przez Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera Poniedziałek, 25 sierpnia 2014


Do celu mają dotrzeć ok. 9-10 polskiego czasu.

W skład grupy atakującej K2 mają być przedstawiciele agencji Seven Summit Treks, z którą przyjechała do Karakorum Magdalena Gorzkowska. Polka, była lekkoatletka, przed paroma dniami była w obozie II na wysokości ok. 6700 m.

Do tej pory K2 próbowało zdobyć zimą siedem wypraw, w tym trzy polskie.


252d3dd7-c92c-47c6-b927-039db28e928f.png