Sport

UEFA ma problem z nazwą przyszłorocznych mistrzostw Europy

UEFA ma problem z nazwą przyszłorocznych mistrzostw Europy

Przeniesione na przyszły rok piłkarskie mistrzostwa Europy, odbędą się pod nazwą Euro 2020 - podała w piątek UEFA. Po kilkudziesięciu minutach wiadomość zniknęła z oficjalnej strony europejskiej federacji i pojawiło się sprostowanie.

"Przepraszamy za wcześniejszy błąd. Żadne ustalenia co do nazwy przesuniętego na przyszły rok turnieju jeszcze nie zapadły. Poprzednia wiadomość została opublikowana omyłkowo" - napisano na Twitterze UEFA.

Od czerwca do lipca 2021

Zgodnie z wtorkową decyzją mistrzostwa Europy odbędą się od 11 czerwca do 11 lipca 2021. Pierwotnie mecze Euro 2020 miały być rozgrywane od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie.

- Wierzymy, że w kwestii wybranych stadionów nie będzie zmian i zapewniona zostanie realizacja pierwotnej wizji turnieju - napisano na oficjalnej stronie internetowej UEFA.

Zmiany w kalendarzu

Polscy piłkarze po ubiegłorocznym losowaniu w Bukareszcie trafili do grupy E - z Hiszpanią, Szwecją oraz drużyną ze ścieżki barażowej - Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Północną, Słowacją lub Irlandią.

Ostatni rywal miał być wyłoniony pod koniec marca, ale turniej barażowy przełożono na czerwiec.

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:
1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.
Rozgrywki klubowe:
1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskich pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończenia poszczególnych lig krajowych.