Sport

UEFA potwierdza. Euro przełożone

UEFA potwierdza. Euro przełożone

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zostały przełożone na 2021 rok z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała w oficjalnym komunikacie UEFA. Decyzja została podjęta podczas wtorkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli europejskiej centrali i 55 federacji krajowych.

TAK RELACJONOWALIŚMY USTALENIA Z WIDEOKONFERENCJI UEFA

Euro 2020 zaplanowane było w dniach 12 czerwca - 12 lipca na 12 stadionach (w Londynie, Rzymie, Petersburgu, Baku, Monachium, Glasgow, Budapeszcie, Bilbao, Dublinie, Bukareszcie, Kopenhadze i Amsterdamie) w 12 krajach.

We wtorek wczesnym popołudniem zaczęły pojawiać się pierwsze informacje. Najszybciej przekazał je Norweski Związek Piłki Nożnej. Na oficjalnym koncie federacji napisano, że zmagania zostały przełożone na 2021 rok.

Mają się odbyć w dniach 11 czerwca - 11 lipca, co po godz. 15 potwierdziła UEFA.

Nie wyłoniono wszystkich finalistów

Wobec pandemii choroby COVID-19 wywoływanej przez nowy rodzaj koronawirusa o radykalnych krokach europejskiej centrali piłkarskiej spekulowało się od dłuższego czasu.

Główny powód? Wciąż nie są znani wszyscy uczestnicy imprezy. Światowa federacja (FIFA) zaleciła, by do końca marca nie odbywały się żadne rozgrywki, a na 26 i 31 marca zaplanowane były baraże.
Konieczność dokończenia rozgrywek

Przełożenie Euro było również jedyną możliwością w kontekście dokończenia rozgrywek ligowych i pucharowych w poszczególnych krajach.

Naciski wynikały między innymi z obaw, że kluby w całej Europie straciłyby poważne wpływy z biletów, a jednocześnie musiałyby wypłacić zawodnikom pełne kwoty wynikające z kontraktów. Dodatkowe wątpliwości dotyczyły systemu kwalifikacji do europejskich pucharów, które zapewniają klubom pokaźne zastrzyki gotówki.

PLAN DZIAŁAŃ:

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:

1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).

2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.

3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.

4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.

5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe:

1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.

2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.

3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończenia poszczególnych lig krajowych.