Sport

Włosi nie przylecą do Polski. Wycofali się z Ligi Narodów

Włosi nie przylecą do Polski. Wycofali się z Ligi Narodów

Nie dojdzie szybko do polsko-włoskich konfrontacji w siatkarskiej Lidze Narodów. Z powodu koronawirusa reprezentacje Włoch kobiet i mężczyzn zostały wycofane z tegorocznej edycji. - Obecna sytuacja jest trudna - tłumaczy prezes włoskiej federacji Pietro Bruno Cattaneo.

Pierwotnie rywalizacja w Lidze Narodów kobiet miała rozpocząć się 19 maja, a mężczyzn trzy dni później. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) już kilka tygodni temu poinformowała o jej przełożeniu z powodu koronawirusa na czas po igrzyskach w Tokio. W ubiegłym tygodniu zaś zmagania olimpijskie zostały przesunięte na 2021 rok.

"Niemożliwym byłoby uczestniczyć"

- Obecna sytuacja jest trudna. Mieliśmy nadzieję, że igrzyska w Tokio zostaną przełożone. Przesunięcie ich o rok to dobra decyzja. Zrezygnowaliśmy też z organizacji turnieju World Tour w siatkówce plażowej w Rzymie, a teraz oficjalnie wycofujemy się z Ligi Narodów. Niemożliwym byłoby uczestniczyć w tych rozgrywkach z uwagi na ograniczenia w podróżach i wiele innych obostrzeń - zaznaczył prezes włoskiej federacji w wywiadzie dla Rai Radio 1.

Zgodnie z pierwotnym planem w Polsce miały się odbyć dwa turnieje fazy interkontynentalnej Ligi Narodów mężczyzn - 22-24 maja w Krakowie oraz 5-7 czerwca w Łodzi i jeden kobiet - 9-11 czerwca we Wrocławiu. To właśnie w stolicy Małopolski mieli zaprezentować się Włosi. Biało-Czerwone z kolei w Italii miały wystąpić w dniach 19-21 maja.Imprezy finałowe zaplanowane były zaś na początku lipca - w przypadku kobiet w chińskim Nankinie, a u mężczyzn w Turynie.

We Włoszech potwierdzonych jest już ponad 105 tysięcy przypadków zakażenia Covid-19. Zmarło zaś ponad 12,4 tysiąca osób, najwięcej na świecie.