Sport

Zdominowali Tour de France. Niezmiennie korzystają z "magicznego" napoju

Zdominowali Tour de France. Niezmiennie korzystają z

W tegorocznym Tour de France grupa Jumbo-Visma zakończyła wieloletnią dominację konkurentów z Ineos Grenadiers. Jej lider Primoż Roglić z każdym dniem pokazuje wyższość nad rywalami, będąc coraz bliżej końcowego zwycięstwa. Jak Słoweniec potwierdził na mecie 17. etapu, holenderska ekipa niezmienne korzysta z ketonowego napoju.

Wciąż trudno ocenić, jak duży wpływ na dyspozycję kolarzy Jumbo-Visma ma dołączenie do diety ketonowych suplementów. Pytany o to był Roglić po kapitalnym występie na 17. etapie Wielkiej Pętli, gdy po raz kolejny powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej.

- Trudno powiedzieć, jakie są rzeczywiste efekty ketonowej suplementacji. Trudno to wyczuć. Zbliżamy się do końca Tour de France, jesteśmy zmęczeni i staramy się po prostu dawać z siebie wszystko. Tylko nad tym pracujemy - powiedział Słoweniec podczas środowej konferencji pasowej.

Nad drugim Tadejem Pogacarem (UAE Team Emirates) Roglić zyskał na królewskim etapie 15 sekund i dodatkowy bonus na mecie, dzięki czemu jego przewaga nad drugim w "generalce" rodakiem wzrosła z 40 sekund do 57.

Jak działają ketony?

Ketonowa suplementacja, np. w postaci przyjmowanych płynów, ma na celu poprawę regeneracji w sportach wytrzymałościowych. Ketony są związkiem chemicznym wytwarzanym przez wątrobę, gdy w organizmie brakuje węglowodanów i zabiera się on za spalanie tłuszczów. Przyjmowanie ich, wraz z niskowęglowodanową dietą, ma pomóc w wyzwoleniu dodatkowych źródeł energii i redukcji kwasu mlekowego.

- Są one suplementem diety. Można zażywać je jak witaminy. Nie jest to zakazana substancja i inne zespoły też z niej korzystają - przyznał w lipcu 2019 roku menedżer Jumbo-Visma Richard Plugge w rozmowie z "De Telegraaf".

Wielka forma kolarzy Jumbo-Visma

Celem Roglicia na królewski odcinek było nadrobienie cennych sekund nad Pogacarem i udało mu się to osiągnąć. Pomógł mu w tym doskonale dysponowany kolega z ekipy, Amerykanin Sepp Kuss. Świetnie prezentuje się również Holender Tom Dumoulin, który choć pełni rolę pomocnika Słoweńca, w klasyfikacji generalnej jest dziewiąty.

- Nie sądzę, by losy wyścigu były już rozstrzygnięte. Finałowego podjazdu nie dało się porównać z żadnym innym na trasie tegorocznego Tour de France i cieszę się, że jest już za nami - stwierdził Roglić.

W czwartek odbędzie się ostatni z trzech kolejnych odcinków alpejskich, z Meribel do La Roche-sur-Foron (175 km).

Relacja na żywo w Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze od godziny 12:00.

Klasyfikacja generalna Tour de France 2020 po 17 etapach:
1. Primoz Roglić (Słowenia/Jumbo-Visma) - 74:56.04
2. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) 57 s
3. Miguel Angel Lopez (Kolumbia/Astana) 1.26
4. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) 3.05
5. Adam Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) 3.14
6. Rigoberto Uran (Kolumbia/EF Pro Cycling) 3.24
7. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren) 3.27
8. Enric Mas (Hiszpania/Movistar) 4.18
9. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) 7.23
10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) 9.31
...
37. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 1:57.43