Styl Życia

Doradca medyczny filmu o epidemii publicznie przyznaje: jestem zakażony

Doradca medyczny filmu o epidemii publicznie przyznaje: jestem zakażony

Profesor Ian Lipkin, wybitny epidemiolog i doradca medyczny filmu Stevena Soderbergha "Contagion - Epidemia strachu" zakaził się koronawirusem. Obraz, niebywale realistyczny, do złudzenia przypominający obecną rzeczywistość, prawie dekadę od premiery bije rekordy oglądalności. Trafił właśnie na drugie miejsce na liście najchętniej oglądanych tytułów Warner Bros. Do niedawna był na miejscu 260.

Profesor Ian Lipkin to wybitny epidemiolog Uniwersytetu Columbia. Jest także dyrektorem Centrum ds. Zakażeń i Odporności, akademickiego laboratorium zajmującego się badaniami nad drobnoustrojami w ostrych i przewlekłych chorobach.

Jako autorytet w swojej dziedzinie w 2011 roku został głównym doradcą medycznym podczas realizacji dziś już kultowego filmu Stevena Soderbergha "Contagion - Epidemia strachu". Reżyser wielokrotnie podkreślał, że to jemu film zawdzięcza swój niezwykle realistyczny charakter.

Kate Winslet jako lekarka walcząca z epidemią w "Contagionie"
Warner Bros.

Wyznanie w programie na żywo

Lipkin ujawnił swój stan po fachowym omówieniu pandemii koronawirusa (COVID-19) w programie na żywo "Lou Dobbs Tonight" w Fox Business Network.

Na widzach zrobiło to ogromne wrażenie, ponieważ nagle dopadł go suchy kaszel i zmusił do przerwania wypowiedzi. Akurat mówił o tym, że na całym świecie trwają badania mające na celu stworzenie nowych metod zapobiegania infekcji koronawirusem. I że przeprowadzane testy wymagają jednak czasu i cierpliwości.

Na koniec swojej wypowiedzi epidemiolog oświadczył: - Chciałbym dziś powiedzieć w tym programie, że to, o czym teraz opowiadam, stało się dla mnie bardzo osobistym doświadczeniem. Ponieważ od wczoraj mam koronawirusa. To nieszczęście, bo będę musiał przerwać badania. Jeśli COVID uderzył we mnie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, może dotknąć każdego. Oto przesłanie, które chcę wam przekazać.

Później Lipkin poinformował też o swojej chorobie w mediach społecznościowych.

Matt Dammon - traci żonę i syna z powodu epidemii
Warner Bros.

Kino przewidziało naszą przyszłość

"Contagion – Epidemia strachu" opowiada o pandemii wirusa, który zabija w kilka dni od zarażenia. Soderbergh pokazuje w obrazie globalną epidemię, gdy tajemniczy wirus z Hongkongu "podróżuje" do Stanów Zjednoczonych i zabija miliony ludzi.

Naszpikowany gwiazdami film (wśród odtwórców głównych ról są Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Matt Damon i Marion Cotillard), pokazuje łańcuch rozprzestrzeniania się wirusa. Po nitce do kłębka. W finale odkrywamy, że kolejni bohaterowie, pochodzący z różnych rejonów świata, spotkali się pewnego dnia w jednym miejscu. Poczynając od kucharza przyrządzającego potrawę z zakażonego mięsa w restauracyjnej kuchni, który nie umywszy rąk, zaraził kolejną osobę, aż po bliskich kolejnych zarażonych, którzy przekazują śmiertelnego wirusa dalej.