Styl Życia

Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa. Szkoli się u przystojnego trenera, uwielbia puzzle i ma starszą siostrę. Co jeszcze o niej wiemy?

Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa. Szkoli się u przystojnego trenera, uwielbia puzzle i ma starszą siostrę. Co jeszcze o niej wiemy?
O zwyciężczyni Rolanda Garrosa 2020 piszą media na całym świecie. Jaka prywatnie jest Iga Świątek?

W sobotnim finale Rolanda Garrosa Iga Świątek wygrała z Amerykanką Sofią Kenin. Polka pokonała swoją konkurentkę w dwóch setach 6:4 i 6:1. Historyczne zwycięstwo odbiło się szerokim echem także wśród gwiazd polskiego show-biznesu. Młodziutkiej tenisistce gratulowali między innymi Maciej Musiał, Paulina Krupińska oraz Ania i Robert Lewandowscy, a portale plotkarskie już wzięły pod lupę życie osobiste gwiazdy tenisa. Jaka prywatnie jest pierwsza polska mistrzyni wielkoszlemowa w grze pojedynczej?

Zobacz też: Iga Świątek wygrała z Sofią Kenin! Polka triumfuje we French Open. Historyczne zwycięstwo!

Iga Świątek mistrzynią. Jaka jest prywatnie?

Iga Świątek urodziła 31 maja 2001 roku Warszawie. Pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych. Jej ojciec Tomasz, wioślarz i olimpijczyk z Seulu z 1988 roku, zaszczepił w córce sportowego ducha walki. Iga zainspirowała się także swoją trzy lata starszą siostrą, która porzuciła pływanie na rzecz tenisa ziemnego. Zwyciężczyni Rolanda Garrosa pierwszy raz stanęła na korcie w wieku pięciu lat.

Pierwszym znaczącym sportowym sukcesem Świątek w jej karierze juniorskiej był tytuł mistrzyni Europy młodzików w grze podwójnej, który zdobyła w 2015 roku w parze z Mają Chwalińską. Kolejne lata przyniosły jej awans do finału Australian Open w grze podwójnej dziewcząt, a także zwycięstwo w Wimbledonie w lipcu 2018 roku, gdzie pokonała Szwajcarkę Leonie Kung. W 2019 roku polska tenisistka dostała się do turnieju głównego Australian Open. Przez ostatnich pięć lat kariery sportsmenka sukcesywnie zapełniała swoją półkę z pucharami, a prawdziwym przełomem okazał się dla niej oczywiście tegoroczny turniej Rolanda Garrosa.

Zobacz też: Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa. Posypały się gratulacje od gwiazd. Słowa uznania przekazał także prezydent Andrzej Duda

19-letnią Igą Świątek zaczęły interesować się nie tylko media sportowe, ale także prasa bulwarowa. Tenisistka chętnie dokumentuje swoje życie na Instagramie, a jej profil śledzi już ponad 209 tysięcy internautów. Iga udostępnia głównie zdjęcia z treningów i kortu, choć okazjonalnie pokazuje również fotografie z rodzinnego albumu. Tak było w przypadku urodzin jej siostry, które uczciła ich wspólnym zdjęciem z dzieciństwa.

Nie tylko tenis

Świątek w przerwie między treningami uwielbia układać puzzle, które podobno pomagają jej zresetować umysł. Jej trener Piotr Sierzputowski, którego zdjęcia pojawiają się na Instagramie sportowej gwiazdy, zdradził, że jego podopieczna stawia na relaks między kolejnymi rozgrywkami:

Iga dużo czyta, słucha muzyki. Nie może sobie pozwolić na utratę energii - zdradził.

W jednym z wywiadów Sierzputowski przyznał, że robi wszystko, by Iga pod jego opieką w pełni rozwinęła skrzydła:

Mam swój pomysł na Igę. Nie wiem, czy do końca dobry, ale na razie wychodzi i nikt w tym momencie nie może mi zarzucić, że coś zepsułem. Nadzoruję projekt od strony tenisowej, ale lubię i chcę słuchać innych. Może ktoś zauważy element, którego ja nie dostrzegłem? Nie pozjadałem wszystkich rozumów i na pewno nie jestem nieomylny – powiedział w czerwcu 2019 roku w rozmowie z „Onet Sport”.

Taktyka trenera przyniosła oczekiwane efekty, a Iga niezaprzeczalnie zapisała się w historii polskiego tenisa.

Zobacz wideo Anna Lewandowska podzieliła się szybkim intensywnym treningiem