Styl Życia

Księżna Mette-Marit nie żyje. Żona księcia Norwegii miała 46 lat

Księżna Mette-Marit nie żyje. Żona księcia Norwegii miała 46 lat
Księżna Norwegii Mette-Marit nie żyje. Żona następcy tronu zmarła w wieku 46 lat. Przyczyną jej śmierci było przewlekłe zwłóknienie płuc.

Księżna Mette-Marit nie żyje. Ta niezwykle smutna wiadomość dotarła do nas z Norwegii. Żona następcy tronu, księcia Haakona Magnusa, zmarła wskutek przewlekłego zwłóknienia płuc. Miała 46 lat.

Zobacz wideo Czego nie wiesz o księżnej Dianie?

Księżna Mette-Marit nie żyje

W październiku 2018 roku księżna Mette-Marit dowiedziała się, że jest śmiertelnie chora. Wykryto u niej przewlekłe zwłóknienie płuc, które lekarze mogli leczyć jedynie objawowo. Choroba objawiała się dusznościami oraz suchym kaszlem i wywołała uszkodzenie pęcherzyków płucnych.

Po usłyszeniu diagnozy księżna Mette-Marit nie zrezygnowała jednak z pełnienia książęcych obowiązków, lecz jedynie zwolniła tempo życia. W maju 2020 roku, podczas izolacji, żona księcia Haakona spotkała się z dziennikarzami i udzieliła wywiadu, w którym padły wzruszające, podnoszące poddanych na duchu słowa:

Nadejdą jaśniejsze dni - powiedziała.

Księżna Mette-Marit - życiorys

Mette-Marit Tjessem Høiby przyszła na świat 19 sierpnia 1973 roku w Kristiansand w Norwegii jako córka dziennikarza i urzędniczki bankowej. Została ochrzczona w wyznaniu luterańskim. Uczyła się w Londynie, ukończyła również Norwegian Business School. Swojego przyszłego męża, księcia Haakona Magnusa, poznała na festiwalu muzycznym. Para zaręczyła się 1 grudnia 2000 roku, a 25 sierpnia 2001 zawarli małżeństwo w katedrze w Oslo. Doczekali się dwójki pociech, ale księżna Mette-Marit miała również syna z poprzedniego związku.

Jako żona księcia Haakona księżna Mette-Marit angażowała się w poszerzanie wiedzy na temat wirusa HIV, w 2006 roku ogłoszono ją Międzynarodowym Ambasadorem Dobrej Woli UNAIDS. Księżna cieszyła się sympatią poddanych - nazywana była nawet "norweską księżną Dianą". Jej śmierć dogłębnie poruszyła Norwegów.

Rodzinie królewskiej oraz przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje.