Styl Życia

Pierwszy spektakl zrealizowany w warunkach całkowitej izolacji. Od czwartku w Playerze "Balladyna"

Pierwszy spektakl zrealizowany w warunkach całkowitej izolacji. Od czwartku w Playerze

W czwartek 28 maja o godzinie 21:00 w Playerze odbędzie się premiera produkcji teatralno-filmowej "Balladyna", w reżyserii Oskara Sadowskiego. Spektakl przygotowano w warunkach całkowitej izolacji aktorów.

Premierze prekursorskiej adaptacji "Balladyny" towarzyszyć będą wywiady na żywo z reżyserem, aktorami oraz zaproszonymi gośćmi.

Wydarzenie teatralno-filmowe w reżyserii Oskara Sadowskiego, które zrealizowano w warunkach izolacji, będzie można obejrzeć w Playerze od 28 maja. W projekcie wzięli udział m.in.: Marta Zięba, Katarzyna Figura, Marcin Kowalczyk, Maja Pankiewicz, Sandra Korzeniak, Jacek Poniedziałek oraz Bartek Gelner.

Od czwartku w Playerze będzie można obejrzeć "Balladynę"TVN

Pierwsze takie przedsięwzięcie

Wirtualny wideo-spektakl w reżyserii Oskara Sadowskiego wpisuje się w bezprecedensową sytuację, w której obecnie funkcjonujemy. "Balladyna" stała się punktem wyjścia do stworzenia nowatorskiej opowieści o samotności, strachu, obsesji i miłości w czasach globalnej izolacji. W pandemicznej adaptacji wszystkie postaci dramatu Juliusza Słowackiego posiadają swojego współczesnego odpowiednika. Uwięzione w domach z każdym dniem wpadają w coraz większy obłęd. Kumulacja emocji następuje na wirtualnej imprezie, podczas której spotykają się wszyscy bohaterowie i goście.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w warunkach globalnej kwarantanny, w którym plejada topowych aktorów zaangażowała się w zupełnie nową formę scenicznej obecności. Podczas dwóch miesięcy prób i zdjęć aktorzy własnymi siłami przygotowywali kostiumy, scenografię oraz miejsce do gry. Zdjęcia realizowane samodzielnie przez artystów powstawały w ich codziennej przestrzeni życiowej – w mieszkaniach, na spacerze, w samochodzie. Próby do sztuki odbywały się przy pomocy wideokomunikatorów. Zmontowanie i zaanimowane sceny tworzą multiekranowe panoramy oraz kolaże z efektami znanymi z portali społecznościowych.

W towarzyszących spektaklowi wywiadach rozmówcy opowiedzą o wyzwaniach przy pracy nad produkcją, bieżącej sytuacji w teatrach i przyszłości nowej formy wideo-teatralnej. Rozmowy poprowadzi Piotr Gruszczyński – dramaturg, krytyk teatralny, współtwórca programu artystycznego Nowego Teatru w Warszawie, profesor i wykładowca Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. Wśród gości pojawią się Katarzyna Kasia, Gosia Baczyńska oraz inne osobistości świata kultury.

Wspólne oglądanie premiery wideo-spektaklu odbędzie się na żywo w Playerze 28 maja o godzinie 21:00 w formie Pay-Per-View. .

Dzień po uroczystej premierze "Balladyna" trafi do stałej biblioteki serwisu , gdzie będzie dostępna w ofercie TVOD (20 PLN/48 godzin). Połowa z przychodów ze sprzedaży e-wejściówek trafi w ręce twórców oraz artystów. Spektakl "Balladyna" przeznaczony jest dla widzów powyżej 18. roku życia.

Impreza przed premierą

Godzinę przed premierą "Balladyny" w Playerze odbędzie się koncert Baascha, który skomponował muzykę do spektaklu, oraz impreza z udziałem aktorów i twórców projektu. Podczas imprezy również odbędzie się łączenie z aktorami, którzy wzięli udział w projekcie. Całość występu uzupełnią wyświetlane w tle klipy z przedstawienia. Podczas łączenia artyści pokażą się w maseczkach zaprojektowanych i uszytych specjalnie na tę okazję przez Gosię Baczyńską.

Koncert wraz z imprezą będą streamowane na żywo 28 maja od godz. 20:00 na .