Styl Życia

Same debiuty, ponad 70 filmów. Jedyny taki festiwal w Polsce

Same debiuty, ponad 70 filmów. Jedyny taki festiwal w Polsce
W programie znalazł się m.in. "Juliusz" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka

10 filmów będzie walczyć o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Do konkursu filmów krótkometrażowych z 207 zgłoszonych tytułów wybrano 65. Festiwal potrwa od 10 do 15 czerwca. Patronem medialnym wydarzenia jest stacja TVN.

- Tegoroczny Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Filmowych jest bardzo różnorodny. (...) Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się stworzyć tak ciekawy repertuar i jestem przekonany, że przypadnie on do gustu naszym widzom - podkreślił dyrektor programowy KFDF Janusz Kijowski.

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" pokazanych zostanie 10 filmów, w tym dwie premiery - "Eastern" w reżyserii Piotra Adamskiego oraz "Zgniłe uszy" - Piotra Dylewskiego. Pozostałe konkursowe filmy to: "Dziura w głowie" Piotra Subbotki, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka, "Moja polska dziewczyna" Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej, "Nina" Olgi Chajdas, "Underdog" Macieja Kawulskiego, "Warany z Komodo" Michała Borczucha oraz "Via Carpatia", którą wyreżyserowali Klara Kochańska i Kasper Bajon.

Na Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 37 animacji, 46 dokumentów i 124 fabuły - łącznie 207 filmów, z których wyselekcjonowanych zostało 65 tytułów: 31 filmów fabularnych oraz po 17 animacji i dokumentów.

Festiwal "Młodzi i Film" to również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, filmy jurorów, pokazy specjalne oraz retrospektywa - pokazanych zostanie sześć filmów zmarłego w 2018 roku reżysera Piotra Szulkina. Widzowie zobaczą: "Golema", "Wojnę światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba", "Feminę", "Mięso" i "Ubu Króla".

"Szczerość za szczerość" i inne spotkania

Tradycyjną częścią festiwalu są spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej.

W klubie festiwalowym odbędą się spotkania z cyklu "Zawód aktor" oraz koncerty. W tym roku na scenie pojawią się Maja Kleszcz & incarNations, GrubSon oraz Bokka. Wstęp na koncerty i wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Historia festiwalu sięga 1973 roku. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami.