Styl Życia

"Solid Gold" wycofany z konkursu w Gdyni. Reżyser: decyzja zupełnie niezrozumiała

"Solid Gold" Jacka Bromskiego wycofany z Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni

- Akson Studio, producent filmu "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - poinformował we wtorek wieczorem dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. - To jest dla mnie decyzja zupełnie niezrozumiała - podkreśla reżyser filmu, Jacek Bromski.

O wycofaniu filmu z Konkursu Głównego poinformował dyrektor festiwalu Leszek Kopeć podczas wtorkowego briefingu prasowego.

- Akson Studio, producent filmu "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W związku z tym wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach naszego festiwalu zostają odwołane – powiedział.

Dopytywany o powody tej decyzji, Kopeć odparł, że we wtorek organizatorzy festiwalu otrzymali informację, że film Bromskiego "nie przeszedł kolejnej kolaudacji".

- Tymczasem zgodnie z umową pomiędzy producentem - firmą Akson Studio - a koproducentem - TVP - warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Producent filmu poprosił więc o wycofanie filmu z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących – powiedział Kopeć.

"Będziemy czekać na ten film, jak rozumiem, w przyszłym roku"

Przewodniczący Rady Programowej Wojciech Marczewski podkreślił, że kierownictwo festiwalu z przykrością przyjęło decyzję producenta "Solid Gold".

- Jest to film, który wielu widzów na pewno zdecydowanie by lubiło, pięknie grany i to jest dla nas wielka niemiła niespodzianka, ale w tej sytuacji my jako festiwal nie możemy się inaczej zachować, tylko po prostu zaakceptować tę sytuację. Będziemy czekać na ten film, jak rozumiem, w przyszłym roku – powiedział.

Przyznał, że organizatorzy rozumieją decyzję producenta. - Skoro warunki umowy nie zostały formalnie dopełnione, to robi krok do tyłu, nie puszcza filmu. Natomiast całego backgroundu nie znamy. Nie wiemy, o jakie sceny chodziło, do jakiego stopnia ten film miałby ulegać zmianie – dodał.

Bromski: przypuszczam, że ktoś naciskał na producenta

Jak przyznał Jacek Bromski, reżyser "Solid Gold",  wycofanie filmu z Konkursu Głównego to dla niego "decyzja zupełnie niezrozumiała".

- Film przeszedł kolaudacje formalne wszystkich producentów. Telewizja jest mniejszościowym tylko producentem i nie podpisała protokołu kolaudacyjnego, ale obraz był przyjęty, oglądali go wiele razy - dodał. Jego zdaniem decyzja w sprawie filmu to "pewnie element nacisku". Pytany, o jakie naciski chodzi, odparł: - Jakieś cenzuralne w gruncie rzeczy.

- Nie zgadzam się na zmianę kształtu tego filmu. (...) Uważam, że koproducent mniejszościowy nie ma żadnego prawa żądać od twórców kształtu filmu, który mu odpowiada. To by był precedens w Europie - dodał reżyser.

Jacek Bromski o wycofaniu "Solid Gold" z Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni

"Solid Gold"

Fabuła "Solid Gold" budzi skojarzenia z aferą Amber Gold. Opowiada historię młodej policjantki Kai, która w czasie jednej z akcji zostaje porwana i zgwałcona. Odchodzi z pracy, ale kilka lat później dawny szef namawia ją do powrotu. Trafia do grupy, która ma rozpracować środowisko zajmujące się budową piramidy finansowej. Tropy prowadzą do nieuczciwego biznesmena, wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. W rolach głównych wystąpili Marta Nieradkiewicz, Janusz Gajos i Andrzej Seweryn.

Jedna produkcja mniej w konkursie

W Konkursie Głównym 44. FPFF w Gdyni rywalizuje teraz 18 produkcji, wśród nich "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, "Czarny mercedes" Janusza Majewskiego, "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego, "Piłsudski" Michała Rosy i "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego.

Szansę na nagrody mają także: "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, "Boże Ciało" Jana Komasy, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, "Interior" Marka Lechkiego, "Legiony" Dariusza Gajewskiego oraz "Kurier" Władysława Pasikowskiego.

Wśród produkcji nominowanych do Złotych Lwów znalazły się również: "Pan T." Marcina Krzyształowicza, "Proceder" Michała Węgrzyna, "Supernova" Bartosza Kruhlika, "Żelazny most" Moniki Jordan-Młodzianowskiej, "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego oraz "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej.

Najlepsze tytuły wyłoni jury w składzie: reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko (przewodniczący), scenografka Ewa Braun, producent Piotr Dzięcioł, aktorka Bożena Dykiel, montażysta Paweł Laskowski, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.