Styl Życia

Śpiewali o "Dziewczynie o perłowych włosach". Założyciel Omegi nie żyje

Śpiewali o

Laszlo Benkoe, założyciel węgierskiego zespołu rockowego Omega, zmarł w środę nad ranem na raka – poinformował wokalista zespołu Janos Kobor. Największym przebojem zespołu była piosenka "Dziewczyna o perłowych włosach".

Laszlo Benkoe, który grał głównie na instrumentach klawiszowych, ale także dętych, założył Omegę w 1962 roku. Był to najpopularniejszy węgierski zespół rockowy wszech czasów. Sprzedał ponad 50 mln płyt na całym świecie.

Laszlo BenkoeGetty Images

Artysta mówił jakiś czas temu w wywiadzie dla agencji MTI, że członkowie zespołu mieli szczęście, iż powstał on w czasach, gdy muzyka rockowa startowała na świecie. - Beatlesi, Stonesi też zaczynali w 1962 roku. Kim oni byli dla świata, tym my byliśmy dla bloku socjalistycznego – powiedział. Wielką popularność zespół zdobył po dołączeniu do podstawowego składu drugiego klawiszowca Gabora Pressera, który okazał się świetnym kompozytorem. To właśnie Presser stworzył muzykę do "Dziewczyny o perłowych włosach".

Urodzony w 1943 roku w Szombathely przy granicy z Austrią Benkoe ukończył politechnikę i właśnie w akademiku politechniki Omega wystąpiła po raz pierwszy 23 września 1962 roku. Od lat 80. Benkoe tworzył też płyty solowe, komponował muzykę filmową i teatralną. W latach 90. był dyrektorem wytwórni płytowej Hungaroton Gong.

"Miliony miłośników i wielbicieli w kraju i na świecie opłakują tę kluczową postać węgierskiej muzyki rockowej" – napisano na profilu Omegi na Facebooku.

- Omega po raz ostatni wystąpiła z koncertem na stadionie Sportarena (w Budapeszcie). W ciągu kilku tygodni ukaże się najnowsza płyta Omegi, "Testamentum", na którą Laci (zdrobnienie od Laszlo - red.) czekał chyba najbardziej. Od dłuższego czasu już tylko my dwaj pozostawaliśmy w zespole spośród założycieli. Czuliśmy się jak ostatni Mohikanie – powiedział Janos Kobor, wokalista Omegi.