Styl Życia

Tomasz Krzyżak laureatem nagrody imienia biskupa Chrapka

Tomasz Krzyżak laureatem nagrody imienia biskupa Chrapka
Tomasz Krzyżak laureatem nagrody imienia biskupa Chrapka

Dziennikarz Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego "Rzeczpospolitej", został laureatem tegorocznej nagrody "Ślad" imienia biskupa Jana Chrapka. Wśród nominowanych był Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24.

Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Tomasz Krzyżak otrzymał nagrodę "Ślad" za "niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej".

Do nagrody byli nominowani też: Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24, twórca i prowadzący programu "Horyzont" oraz Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna portalu Stacja 7.

Kapituła

Biskup Jan Chrapek zginął 18 października 2000 roku w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kapituła nagrody uformowała się w 2001 r., niedługo po śmierci biskupa. Każdego roku kapituła poszerza się o kolejnych laureatów nagrody. Jak tłumaczą osoby związane z przedsięwzięciem, główną ideą nagrody jest promowanie osób, których działalność przyczyniła się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiająca zbliżające się do siebie dwie dłonie.