Świat

Bojkot radia, "pogarda władzy", "represje wobec wolności słowa". Zagraniczne media #PisząoPolsce

Bojkot radia,

Polskie radio państwowe mierzy się z bojkotem, po tym jak usunięto wszelkie dowody, że piosenka sprzeciwu wobec partii rządzącej znalazła się na szczycie notowania publiczności - opisuje sytuację w Trójce brytyjski "The Times". Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że to, co się stało w Polsce, przywołuje "porównania do komunistycznych represji wobec wolności słowa".

Najnowsza piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" zadebiutowała w piątek od razu na pierwszym miejscu 1998. notowania Listy Przebojów Trójki. Informacja o tym szybko . W sobotę późnym popołudniem dyrektor i redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski oświadczył, że podczas głosowania "został złamany regulamin", a "redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania". Podobny komentarz przekazała nieco później prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. W niedzielę z kolei Kowalczewski mówił, że manipulowano liczeniem głosów.

W związku z tą sytuacją z pracy w rozgłośni zrezygnował wieloletni prowadzący Listy Przebojów Trójki Marek Niedźwiecki oraz dziennikarze Hirek Wrona i Marcin Kydryński. Sytuację opisują także zagraniczne media.

Bloomberg o sytuacji w Trójce: przywołuje porównania do komunistycznych represji wobec wolności słowa

"Polskie radio państwowe usunęło piosenkę wyśmiewającą przywódcę politycznego kraju, skłaniając artystów do bojkotu stacji i przywołując porównania do komunistycznych represji wobec wolności słowa" - opisuje w poniedziałek wydarzenia w Trójce amerykańska agencja Bloomberg.

Zwraca też uwagę, że posunięcie władz Trójki doprowadziło do ogłoszenia przez "niektórych największych artystów w kraju bojkotu" stacji. Amerykańska agencja przywołała cytat z wpisu Dawida Podsiadły, w którym piosenkarz zaznaczył, że "jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie, dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki".

Bloomberg opisuje także , która w corocznym raporcie "zwróciła uwagę, że 'stronniczość i mowa nienawiści nadal rządzą' w polskich mediach państwowych i ostrzegła przed gwałtownym spadkiem wolności prasy". "Rządzące Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie było zaskarżane przez Unię Europejską za poddawanie sądownictwa zwiększonej kontroli politycznej" - zauważa agencja.

Bloomberg pisze także, że po tym jak stała się ona celem ataków państwowego nadawcy, w związku z krytyką Jarosława Kaczyńskiego".

"Polskie radio państwowe mierzy się z odpływem talentów i bojkotem muzyków"

"Polskie radio państwowe mierzy się z odpływem talentów i bojkotem muzyków, po tym jak usunięto wszelkie dowody na to, że piosenka sprzeciwu wobec partii rządzącej znalazła się na szczycie cotygodniowego notowania publiczności" - napisał we wtorek brytyjski "The Times".

Gazeta opisuje, że od powstania Programu III Polskiego Radia w latach 60., stacja zyskała muzyczną pozycję oraz rzeszę wiernych słuchaczy, a jedną z najpopularniejszych jej audycji stała się Lista Przebojów Trójki, prowadzona od lat 80. przez Marka Niedźwiedzkiego. "Stała się [Trójka-red] instytucją szczególną: oryginalną, wartościową i uznawaną za ikoniczną, nie bez powodu" - tłumaczyła brytyjskiej gazecie była dyrektorka Trójki Magdalena Jethon.

"W ubiegłym tygodniu, 'numer jeden' [Listy Przebojów –red.] okazał się jednak niewygodny dla rządzącej partii Prawa i Sprawiedliwość" – zauważa dziennik. Jak tłumaczy "The Times", "piosenka 'Twój ból jest lepszy niż mój', weterana rocka Kazika, krytykuje byłego premiera i lidera partii Jarosława Kaczyńskiego za złamanie obostrzeń związanych z pandemią i odwiedziny na cmentarzu".

Gazeta dodaje, że "w kilka godzin po tym, jak piosenka wygrała, notowanie oraz wszystkie odniesienia do niego zniknęły ze strony internetowej" Trójki.

"Najsmutniejszym aspektem tego, co się dzieje, jest polowanie na dziennikarzy"

"The Times" przypomina, że w związku z sytuacją w Trójce, niektórzy polscy artyści poprosili, by stacja przestała grać ich utwory, w tym wyżej wymieniany Dawid Podsiadło, ale także lider grupy T.Love Muniek Staszczyk, który, jak cytuje gazeta, zaprotestował przeciw "praktykom przypominającym najgorsze czasy komunizm".

"Zakłopotanie pojawiło się jednak także u niektórych czołowych polityków PiS-u, w tym ministra kultury Piotra Glińskiego, który powiedział, że decyzja o usunięciu notowania była 'bulwersująca'" - zwraca uwagę "The Times".

"Najsmutniejszym aspektem tego, co się dzieje, jest polowanie na dziennikarzy. Ta instytucja została kompletnie zniszczona. Takimi działaniami ludzie u władzy pokazują swoją pogardę dla inteligencji"- mówiła "The Times" Magdalena Jethon.