Świat

Chińskie myśliwce przekroczyły środek Cieśniny Tajwańskiej

Chińskie myśliwce przekroczyły środek Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że chińskie myśliwce przekroczyły środek Cieśniny Tajwańskiej. Zostały namierzone przez tajwańską obronę przeciwlotniczą w strefie identyfikacji obrony powietrznej.

Myśliwce typu Su-30 i J-10 i inne samoloty bojowe wleciały w strefę identyfikacji powietrznej (ADIZ) od południowej strony. Zostały namierzone przez tajwańskie samoloty.

"Siły Powietrzne Tajwanu odpowiedziały poprzez użycie odpowiednich i skutecznych środków. Wojsko blisko monitorowało zachowanie myśliwców, zanim opuściły one strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu" - przekazał resort obrony.

Ministerstwo skrytykowało Chiny za działania destabilizujące region. Zapewniło również, że będzie dalej obserwować działania chińskiego wojska w Cieśninie Tajwańskiej. To już kolejny incydent w cieśninie w ostatnich miesiącach. W sierpniu, myśliwce Chin zbliżyły się do Tajwanu podczas wizyty ministra zdrowia USA Alexa Azara.

ChRL nasiliła presję na Tajwan w 2016 roku, gdy prezydentem wyspy została Caj Ing-wen, która wywodzi się z obozu niepodległościowego.