Świat

CNN: piętnaście potraw, których musisz spróbować w Polsce

CNN: piętnaście potraw, których musisz spróbować w Polsce

Od pierogów przez kluski śląskie po bigos - na stronach CNN opublikowano listę 15 potraw, których koniecznie trzeba spróbować w trakcie pobytu w Polsce.

Zdaniem autorów zestawienia, gdyby polską kuchnię trzeba było opisać jednym słowem, prawdopodobnie najtrafniejszym wyborem byłoby określenie "serdeczna". Wskazano, że choć niektóre z przepisów pochodzą sprzed wieków i wiele z nich ewoluowało na przestrzeni lat, to wszystkie zachowały dawne wartości kulinarne Polski.

"Oczywiście najlepszym sposobem na spróbowanie polskiej kuchni jest wizyta w kraju i odwiedzenie lokalnych restauracji czy barów mlecznych" - podkreślono. W związku z licznymi ograniczeniami mającymi na celu walkę z pandemią COVID-19, obecnie może być to wprawdzie utrudnione, warto być jednak przygotowanym na przyszłość.

Lista najlepszych polskich potraw

Listę zamieszczoną na stronach CNN otwiera żurek. Zdaniem autorów zestawienia zupa jest doskonałym posiłkiem na poprawę nastroju. "Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to zwykła zakwaszana zupa mączna, ale żurek jest traktowany przez Polaków w pewnym sensie jako skarb narodowy" - czytamy. Jak wskazano, zupę podaje się zwykle z jajkiem na twardo. "Koniecznie spróbujcie żurku w chlebie" - radzą autorzy listy.

Shutterstock

W zestawieniu znalazły się flaki. Zwrócono uwagę, że podobne danie można znaleźć w sąsiedniej Ukrainie, Białorusi i Niemczech. Jednocześnie zauważono, że zupa jest popularna od XIV wieku i uważana jest za ulubione danie polskiego króla Władysława Jagiełły.

Wśród polecanych dań nie mogło również zabraknąć bigosu. Wskazano, że to jedna z najbardziej lubianych polskich potraw, przygotowywana z połączenia kapusty kiszonej, mięsa - wołowiny lub wieprzowiny, a także warzyw.

Shutterstock

Autorzy listy podkreślili, że niewątpliwie najbardziej znanym polskim daniem są jednak pierogi. "Po skosztowaniu jednego z pysznych pierogów prawdopodobnie poczujesz ochotę na więcej" - ocenili. Zaznaczono, że pierogi można podawać z różnym nadzieniem: mięsnym, warzywnym, serowym, owocowym, a nawet czekoladowym. "Od ulicznych lokali gastronomicznych po wyszukane restauracje - można je znaleźć praktycznie w całej Polsce" - wskazano.

Shutterstock

Oprócz czterech powyższych na liście CNN znalazły się także: czernina, tatar, kotlet schabowy, kluski śląskie, kaszanka, racuchy, placki ziemniaczane, rogal świętomarciński, toruńskie pierniki, makowiec i oscypek.