Świat

Drugi test okazał się negatywny. Unijnego szczytu nie było

Drugi test okazał się negatywny. Unijnego szczytu nie było

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zakończył kwarantannę, gdy drugi test na koronawirusa dał wynik negatywny.

Michel dowiedział się we wtorek, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia jest zakażony koronawirusem. W efekcie Belg musiał iść na kwarantannę. Odwołany został też szczyt unijny, który miał się odbywać w ten czwartek i piątek."Dzisiejszy test przewodniczącego na COVID dał negatywny wynik, podobnie jak ten w poniedziałek. Przewodniczący nie znajduje się już w kwarantannie i kontynuuje przygotowania do specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 1 i 2 października" - napisał na Twitterze rzecznik.

Szefowie państw i rządów krajów unijnych mieli zjechać na nadzwyczajny szczyt do Brukseli, by m.in. przeprowadzić strategiczną dyskusję na temat Turcji. Działania tego kraju we wschodniej części Morza Śródziemnego są niepokojące zwłaszcza dla Grecji i Cypru, które domagają się solidarności unijnej.

Jedną z kwestii, którą Rada Europejska miała się zajmować, są też sankcje wobec przedstawicieli reżimu na Białorusi, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze. Decyzja w tej sprawie jest blokowana przez Cypr.