Świat

Dwa kraje rozpoczęły współpracę przygraniczną w celu zwalczania epidemii

Dwa kraje rozpoczęły współpracę przygraniczną w celu zwalczania epidemii

Portugalia i Hiszpania uzgodniły zasady współpracy przygranicznej w związku z rozwojem epidemii COVID-19. Na Szczycie Iberyjskim w portugalskiej Guardzie zdecydowano o ułatwieniach w pracy służby zdrowia i administracji publicznej w rejonach nadgranicznych. W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano największą od początku wybuchu epidemii liczbę dobowych zakażeń.

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział na sobotniej konferencji prasowej, że decyzje ze spotkania w portugalskiej Guardzie mają na celu jednoczesną walkę z epidemią oraz ułatwianie życia osobom mieszkającym i pracującym w pobliżu granicy.Costa podkreślił, że oba iberyjskie rządy robią wiele, aby bronić się przed epidemią oraz przed paraliżem swoich krajów. - Nie możemy ponownie zatrzymać wszystkiego - zastrzegł.

Szefowie rządów Portugalii i Hiszpanii w GuardziePAP/EPA/ESTELA SILVA

Zasady współpracy

Wśród uzgodnionych w Guardzie decyzji jest między innymi rozpoczęcie współpracy między służbami ratunkowymi Hiszpanii i Portugalii, a także honorowanie kart zdrowia pacjentów po obu stronach granicy.

Rządy obu państw uzgodniły też, że w niedalekiej przyszłości rozpocznie się tworzenie szkół dwujęzycznych w regionach przygranicznych, a także wspólnych jednostek strażackich. W przypadku otrzymania zgłoszenia o tragicznym zdarzeniu akcja ratunkowa może zostać zainicjowana z terytorium kraju sąsiada.

Powstała w wyniku sobotniego szczytu tak zwana sieć przygraniczna, gdzie będą obowiązywały nowe zasady, obejmuje terytorium Portugalii, na którym mieszka ponad milion osób. W przypadku Hiszpanii dotyczy obszaru kraju zamieszkanego przez 3,3 miliona osób.

Premier Portugalii Antonio Costa i premier Hiszpanii Pedro SanchezPAP/EPA/ESTELA SILVA

Od piątku do soboty w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 50 osób, natomiast w Portugalii - pięć. Służby medyczne tego drugiego kraju zanotowały podczas ostatniej doby najwyższą jak dotąd w ciągu jednego dnia liczbę zakażeń - 1646.

Hiszpania jest obecnie najmocniej dotkniętym przez epidemię europejskim państwem. Potwierdzono tam zakażenie łącznie u ponad 890 tysięcy osób. W Portugalii choruje ponad 85 tysięcy osób.