Świat

"Imponujący widok" nad Kijowem

Mieszkańcy Kijowa byli świadkami niezwykłego wydarzenia. Nad miastem przeleciały amerykańskie maszyny pionowego startu i lądowania CV-22 Osprey. Na Ukrainie trwają ćwiczenia Rapid Trident 2020 z udziałem czterech tysięcy wojskowych z dziewięciu państw, w tym z USA i Polski.

Amerykańskie maszyny przeleciały nad Dnieprem w środę na tyle nisko, że można je było dokładnie podziwiać. "Najlepszymi miejscami do obserwacji samolotów były mosty, place na wzniesieniach przy pomnikach, plaża przy Hydroparku, a także port rzeczny w Kijowie" - przekazał w środę portal RBK-Ukraina.

"Imponujący widok" - skomentował lot amerykańskich maszyn nad Kijowem telewizyjny 5 Kanał. Poinformował, że CV-22 Osprey przelecą także nad innymi miastami, w tym Chersoniem, Zaporożem, Dnieprem, Połtawą i Czerkasami.

Amerykańskie boeingi CV-22 Osprey nad Kijowem SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

CV-22 Osprey to jedyna na świecie seryjna maszyna będąca hybrydą samolotu i śmigłowca. Jest w stanie przewozić na pokładzie 9 ton ładunku. Leci dwa razy szybciej niż słynny dwusilnikowy śmigłowiec CH-47 Chinook.

Mieszkańcy Kijowa podziwiają przelot amerykańskich maszyn SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

Cel międzynarodowych ćwiczeń

Na Ukrainie trwają manewry Rapid Trident 2020, w których - oprócz żołnierzy ukraińskich - biorą udział także wojskowi z USA, Niemiec, Danii, Rumunii, Litwy, Polski, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Władze w Kijowie twierdzą, że celem ćwiczeń jest "podwyższenie poziomu przygotowania i operacyjności ukraińskich wojsk oraz zwiększenie stopnia kompatybilności sztabów Ukrainy, USA i innych krajów NATO".

"Imponujący widok" nad Kijowem SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

Jak przekazał resort obrony w Kijowie, manewry odbywają się według scenariusza, który zakłada zdestabilizowanie sytuacji przez państwo agresora na terenie innego kraju i próbę okupacji. Wojska sojuszniczych państw organizują obronę i wyzwalają tymczasowo okupowane terytoria oraz prowadzą operację stabilizacyjną.