Świat

Karnawału w Rio nie będzie. I nie wiadomo, kiedy powróci

Karnawału w Rio nie będzie. I nie wiadomo, kiedy powróci

Słynny na cały świat karnawał w Rio de Janeiro miał się odbyć w lutym 2021 roku, ale został przełożony. Nie wiadomo na kiedy.

Brazylia jest jednym z państw najbardziej dotkniętych skutkami pandemii SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby potwierdzono obecność koronawirusa u 32 817 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 831 pacjentów. Według danych ministerstwa zdrowia tego kraju od początku pandemii w Brazylii odnotowano 4,6 mln zakażeń. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi już prawie 140 tys.

Pod względem liczby zakażeń Brazylia jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem na świecie po Stanach Zjednoczonych i Indiach. Pod względem liczby zgonów zajmuje drugie miejsce po USA.

Karnawał w Rio de Janeiro to duże pieniądzePAP/EPA/FABIO MOTTA

Dyrektorzy szkół samby, które są bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenia kilkudniowego karnawału, ostrzegali już od kilku tygodni, że bez szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 organizacja karnawału będzie praktycznie niemożliwa. - Szukamy alternatywnego rozwiązania, czegoś, co byłoby korzystne dla miasta, a zarazem bezpieczne, lecz nie mamy wystarczającej pewności, by wyznaczać datę - oświadczył Jorge Castanheira, prezes Ligi Samby (Liesa).

Deklaracja dotycząca przeniesienia karnawału na nieokreślony termin dotyczy części oficjalnej imprezy, za którą odpowiada Liesa. Nie odnosi się ona jednak do niezliczonych "lokalnych imprez ulicznych, co do których wciąż nie wiadomo, czy będą mogły się odbyć", informuje BBC.

Nie wiadomo, kiedy odbędzie się imprezaPAP/EPA/FABIO MOTTA

Rokrocznie, przy okazji słynnego karnawału, do Rio de Janeiro przybywa blisko milion turystów z całego świata, którzy zapewniają Brazylii znaczący dochód. Ocenia się, że przychody z branży turystycznej stanowią 8 proc. PKB kraju. Tak więc w okresie, gdy brazylijska gospodarka zmaga się ze skutkami ekonomicznymi pandemii, rezygnacja z organizacji karnawału może mieć istotne skutki dla sytuacji gospodarczej. Tym bardziej, że również władze Sao Paulo, gdzie również odbywa się karnawał, podjęły wraz z przedstawicielami szkół tanecznych decyzję o przesunięciu karnawału na październik 2021 roku.