Świat

Lider opozycji chce stworzyć rząd. Tylko nie może spotkać się z królem

Lider opozycji chce stworzyć rząd. Tylko nie może spotkać się z królem

Przywódca malezyjskiej opozycji chciał spotkać się z monarchą w celu utworzenia nowego rządu, ale nie będzie to możliwe. Oficjalnie król jest w szpitalu.

Anwar Ibrahim poinformował w tym tygodniu, że zapewnił sobie "silną większość" w parlamencie, aby usunąć premiera Muhyiddina Yassina. Musi jednak przekonać króla Abdullaha, że ma wystarczające poparcie, by utworzyć rząd pod swoim przywództwem.

Anwar Ibrahim z żonąPAP/EPA/AHMAD YUSNI

Tyle że król nie będzie nikomu przez tydzień udzielał audiencji, gdyż jest na obserwacji w szpitalu – poinformował urzędnik pałacowy.

Także premier Muhyiddin odrzucił sugestie lidera opozycji jakoby jego obecny rząd stracił poparcie parlamentu. Również przedstawiciele partii tworzących koalicję rządzącą zapewnili, że nadal popierają obecnego premiera i rząd ma stabilną większość.

Anwar IbrahimPAP/EPA/AHMAD YUSNI

Sytuacja polityczna w Malezji jest burzliwa od wielu miesięcy, a rządząca koalicja ma w parlamencie większość zaledwie dwóch głosów. Anwar był jednym z przywódców opozycyjnej koalicji Pakatan Harapan, która wygrała wybory w 2018 r. i według pierwotnego planu miał zostać premierem po dwóch latach rządów swojego byłego wroga (a wcześniej mentora), 92-letniego Mahathira Mohamada. Zgodnie z planem król na wniosek Mahathira ułaskawił Anwara, odsiadującego drugi wyrok za "sodomię", jednak później koalicja się rozpadła, a rząd sformował Muhyiddin.