Świat

Makieta amerykańskiego lotniskowca w Cieśninie Ormuz. Iran prowokuje USA

Makieta amerykańskiego lotniskowca w Cieśninie Ormuz. Iran prowokuje USA

Iran przetransportował makietę amerykańskiego lotniskowca do Cieśniny Ormuz - wynika z najnowszych zdjęć satelitarnych. Według agencji Reutera, statek prawdopodobnie zostanie wykorzystany do ćwiczeń wojskowych.

Teheran, który sprzeciwia się obecności marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej, często organizuje ćwiczenia w Cieśninie Ormuz, przez którą przepływają tankowce transportujące około 30 procent światowej produkcji ropy naftowej.

Na jednym ze zdjęć satelitarnych wykonanych 26 lipca przez amerykańską firmę Maxar Technologies, zajmującą się technologią kosmiczną, widzimy irańską łódź szybkiego ataku płynącą w stronę atrapy amerykańskiego lotniskowca. Na innym zdjęciu widzimy makiety samolotów ustawionych na pokładzie lotniskowca.

Makieta lotniskowca w Cieśninie OrmuzReuters

Ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Ormuz

Wykorzystanie atrapy amerykańskich okrętów wojennych podczas ćwiczeń irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i jej sił morskich nie jest czymś nowym. Agencja Reutera przypomniała, że do podobnej prowokacji doszło w 2015 roku, kiedy irańskie pociski uderzyły w makietę przypominającą lotniskowiec typu Nimitz.

- Nie potrafimy się odnieść do tego, co Iran ma nadzieję zyskać, budując tę makietę, ani jaką wartość taktyczną miałby nadzieję uzyskać, wykorzystując taką makietę w ćwiczeniach - powiedziała, cytowana przez agencję Reutera, kmdr. Rebecca Rebarich, rzeczniczka Piątej Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Bahrajnie.

- Jesteśmy przekonani o zdolności naszych sił morskich do obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem morskim - dodała.

Napięcie na linii USA-Iran

Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzrosły w 2018 roku, kiedy prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej podpisanej w 2015 roku. Prezydent Trump ponownie nałożył sankcje na Teheran, które gwałtownie zmniejszyły eksport irańskiej ropy.

Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w kwietniu br. zapowiedziała, że Teheran zniszczy okręty wojenne USA, jeśli jego bezpieczeństwo w zatoce będzie zagrożone. "Radzimy Amerykanom, aby postępowali zgodnie z międzynarodowymi przepisami i protokołami w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej, a także powstrzymywali się od ryzykownych zachowań oraz nieprawdziwych i fałszywych wersji wydarzeń" - oświadczyła irańska marynarka wojenna.