Świat

Media: szef austriackiego rządu wyklucza dalszą współpracę z wicekanclerzem

Media: szef austriackiego rządu wyklucza dalszą współpracę z wicekanclerzem
Koalicyjny rząd Sebastiana Kurza powstał w grudniu 2017 roku (wideo archiwalne)

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wyklucza dalszą współpracę z wiceszefem rządu Hansem-Christianem Strache z powodu nagrania, na którym ten miał oferować państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach.

Informacje na ten temat podały niezależnie od siebie Reuters i dpa. Obie agencje powołały się na źródła w austriackiej koalicji rządzącej.

W tej sytuacji logicznym posunięciem wydaje się dobrowolna lub wymuszona dymisja wicekanclerza - podkreśla dpa.

Reuters informuje z kolei, że jeszcze przed południem wicekanclerz wyda oświadczenie.

Rząd na zakręcie

Wcześniej austriacka APA podała, że Kurz o godz. 11 zamierza spotkać się ze Strachem w urzędzie kanclerskim, by przedyskutować jego polityczną przyszłość. Po południu spodziewana jest konferencja prasowa.

Pytanie brzmi - zauważa dpa - czy Kurz zamierza kontynuować koalicję rządową z ewentualnym następcą Strachego, czy też będzie dążył do rozpisania przedterminowych wyborów. Agencja dodaje, że na możliwego przyszłego szefa prawicowo-populistycznej FPOe, czyli Austriackiej Partii Wolności, wskazywany jest były kandydat tego ugrupowania w wyborach prezydenckich Norbert Hofer, w obecnym rządzie minister transportu.

Przyspieszonych wyborów żąda opozycja, mówiąca o największym skandalu politycznym w powojennej historii kraju.

SKANDAL W AUSTRII. OPUBLIKOWANO NAGRANIA OBCIĄŻAJĄCE WICEKANCLERZA

Nagrania obciążające wicekanclerza

Nagranie wideo opublikowane w piątek przez niemieckie gazety "Sueddeutsche Zeitung" i "Spiegel" ma pokazywać rozmowę z udziałem Strachego i kobiety podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa, chcącej rzekomo inwestować w Austrii. W rozmowie pada pomysł, by "inwestorka" wykupiła połowę udziałów w najpoczytniejszej austriackiej gazecie "Kronen Zeitung", aby ta wspierała FPOe przed wyborami parlamentarnymi.

W zamian Rosjanka miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że ugrupowanie wejdzie do rządu. Uczestnicy spotkania omawiają też sposoby finansowego wsparcia FPOe z obejściem obowiązujących przepisów.

"SZ" i "Spiegel" podały, że wideo powstało w lipcu 2017 roku, na kilka miesięcy przed wyborami do niższej izby parlamentu Austrii, Rady Narodowej, oraz że jest autentyczne. W wyborach tych FPOe zdobyła 26 proc. głosów i pozycję trzeciej siły politycznej. Od grudnia 2017 roku Austriackiej Partii Wolności i chadecka OeVP Kurza rządzą w koalicji, mimo zarzutów pod adresem FPOe o powiązania ze skrajnie prawicowym ruchem Die Identitaeren.

W związku z tymi rewelacjami przed zjazdem partyjnym FPOe w Grazu odbył się w sobotę protest młodzieżówki Zielonych, którego uczestnicy żądali dymisji Strachego. Z kolei wysoki rangą przedstawiciel FPOe Harald Vilimsky odwołał swój udział w sobotniej konferencji partii prawicowo-populistycznych w Mediolanie z udziałem szefa MSW Włoch Matteo Salviniego.

Zamiast Vilimsky'ego ugrupowanie ma reprezentować europoseł Georg Mayer.