Świat

Na Białorusi zmarła pierwsza zakażona koronawirusem osoba

Na Białorusi zmarła pierwsza zakażona koronawirusem osoba

75-letni aktor Wiktar Daszkiewicz z Witebska jest pierwszą osobą zakażoną koronawirusem, która zmarła na Białorusi. Potwierdził to prezydent Alaksandr Łukaszenka. W kraju odnotowano dotąd 152 przypadki zachorowań na COVID-19.

- Żona (zmarłego - red.) jest zdrowa, córka też. Bo mają dużą odporność. A on, biedny, nie dał rady. Trafił do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc, był podłączony do respiratora, lekarze próbowali go ratować – powiedział we wtorek Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. Tym samym oficjalnie potwierdził, że jest pierwsza ofiara z powodu zakażenia koronawirusem w kraju.Łukaszenka wskazał, że mężczyzna cierpiał na inne choroby. Powiedział, że do Witebska udał się minister zdrowia.

Wiktar Daszkiewicz był aktorem
svaboda.org

"Mógł zakazić się wszędzie"

Wcześniej białoruskie media, powołując się na rodzinę Wiktara Daszkiewicza, aktora Teatru Dramatycznego im. Jakuba Kołasa, poinformowały, że zmarł on w szpitalu po sześciu dniach spędzonych na oddziale reanimacji. Relacjonowały, że aktor cierpiał wcześniej na przewlekłą chorobę płuc. Zapalenie płuc przeszła w szpitalu również jego małżonka, lecz u niej choroba miała łagodniejszy przebieg.Dyrektor teatru Alaksandr Starych w poniedziałek mówił prywatnej agencji BiełaPan, że "aktor nie wyjeżdżał za granicę, był na Białorusi, mógł (zakazić się - red.) wszędzie - w transporcie, w sklepie, ktoś na niego kichnął lub zakaszlał w jego kierunku".Starych mówił ponadto, że "żaden ze 146 pracowników teatru nie został odizolowany, pozostają pod nadzorem lekarza". W teatrze nie zarządzono także kwarantanny. Później pojawiły się doniesienia, że teatr odwołał spektakle - oficjalnie z powodu braku widzów i że niektórzy aktorzy przechodzą kwarantannę.Niezależne białoruskie media od kilku dni alarmowały o niepokojącej sytuacji w Witebsku, gdzie według nieoficjalnych danych i relacji świadków gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na zapalenie płuc.Według stanu na poniedziałek na Białorusi potwierdzono 152 przypadki zakażenia koronawirusem, jednak według oficjalnych danych nie było dotąd przypadków śmiertelnych.