Świat

Niezapowiedziana wizyta szefa Pentagonu w Kabulu. "Nie mam poleceń wycofania wojsk"

Niezapowiedziana wizyta szefa Pentagonu w Kabulu.
O możliwości wycofania wojsk z Afganistanu poinformował prezydent USA podczas dorocznego orędzia

Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan oświadczył, że nie ma żadnych poleceń dotyczących procesu redukcji amerykańskich sił w Afganistanie. W poniedziałek Shanahan przybył z niezapowiedzianą wizytą do afgańskiej stolicy, Kabulu.

- To Afgańczycy powinni decydować o tym, jak wyglądać będzie Afganistan. Tu nie chodzi o USA, tu chodzi o Afganistan - oświadczył szef Pentagonu.

Wojska USA w Afganistanie

Shanahan przyznał, że jak dotąd nie otrzymał żadnych poleceń dotyczących wycofania z Afganistanu części z niemal 14 tysięcy stacjonujących w nim amerykańskich żołnierzy. Zapewnił zarazem, że Stany Zjednoczone mają w regionie "istotne interesy dotyczące bezpieczeństwa".

Podczas swojej pierwszej wizyty w Afganistanie Shanahan spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Aszrafem Ghanim. Rząd Ghaniego został wykluczony z rozmów pokojowych prowadzonych pomiędzy talibami i stroną amerykańską. Taliban odmawia bezpośrednich negocjacji z tym gabinetem, uznając go za nielegalny i oskarżając o uzależnienie od Amerykanów.

Według agencji Reutera Pentagon miał przygotować plany wycofania do lata z Afganistanu około połowy z amerykańskiego kontyngentu wojskowego.

W środę Departament Stanu USA informował jednak, że Stany Zjednoczone nie uzgodniły żadnego harmonogramu wycofywania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu.

Rozmowy pokojowe

Pod koniec stycznia w Katarze odbyły się trwające sześć dni rozmowy pokojowe między przedstawicielami talibów a delegacją amerykańską. Koncentrowały się głównie na wycofaniu wojsk USA i gwarancjach ze strony talibów, że Afganistan nie będzie ponownie używany jako bezpieczna przystań dla terrorystów do ataków na inne kraje.

Po zakończeniu rozmów przedstawiciele talibów informowali, że uzgodniono projekt porozumienia pokojowego, zakładającego wycofanie wszystkich obcych wojsk z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy. Przedstawiciel władz USA oświadczyli jednak, że o terminach nie rozmawiano.

W swoim dorocznym orędziu o stanie państwa, wygłoszonym 5 lutego w Kongresie USA, prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone prowadzą konstruktywne rozmowy z wieloma afgańskimi grupami, w tym z talibami. - W miarę postępów w negocjacjach będziemy mogli zmniejszyć obecność naszych wojsk i skupić się na walce z terroryzmem - powiedział.