Świat

Nowy Jork zrywa kontrakty z Trump Organization. Burmistrz mówi o "niewybaczalnych czynach"

Nowy Jork zrywa kontrakty z Trump Organization. Burmistrz mówi o

Miasto Nowy Jork zdecydowało się rozwiązać kontrakty biznesowe z Trump Organization - przekazał burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Powodem jest "wywołanie przez prezydenta buntu przeciw rządowi USA". W ramach umów miasto zarabiało 17 milionów dolarów rocznie.

Według opublikowanego przez agencje AP i Reuters oświadczenia de Blasio "prezydent Donald Trump podburzał tłumy, które szturmowały Kapitol Stanów Zjednoczonych".

"Podejmujemy kroki w celu rozwiązania wszystkich umów"

Komunikat prasowy władz miejskich głosi, że rozpoczną one proces anulowania umów na obsługę karuzeli Central Park Carousel, lodowisk Wollman i Lasker oraz pola golfowego Ferry Point "zgodnie z zasadami określonymi w umowach".

- Prezydent wywołał bunt przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, w wyniku którego zginęło pięć osób, i zagroził wykolejeniem konstytucyjnego procesu przekazania władzy. (…) Miasto Nowy Jork nie będzie kojarzone z tymi niewybaczalnymi czynami w jakimkolwiek kształcie, w żaden sposób i w żadnej formie, natychmiast podejmujemy kroki w celu rozwiązania wszystkich umów z Trump Organization - oświadczył burmistrz.

Lokalni ustawodawcy już wcześniej postulowali zerwanie umów z biznesami miliardera.

"Można je anulować z 30-dniowym wyprzedzeniem"

Lokalna telewizja NY1 przypomniała, że w 2015 roku Rada Miejska zwróciła się do de Blasio o anulowanie kontraktów po tym, kiedy Trump jako kandydat do Białego Domu w swej kampanii prezydenckiej nazwał meksykańskich imigrantów przestępcami i gwałcicielami. W 2019 roku niektórzy członkowie rady miejskiej przedstawili utrzymaną w podobnym tonie rezolucję.

- Władze (miejskie) konsekwentnie protestowały, twierdząc, że nie ma środków prawnych, aby anulować umowy, ale to nieprawda. Można je anulować z 30-dniowym wyprzedzeniem - cytuje stacja NY1 jednego z sygnatariuszy rezolucji, Marka Levine.

NY1 zwraca uwagę, że nazwisko Trumpa zostało usunięte z większości obiektów na terenach Wollman i Lasker w 2019 roku. Mieszkańcy kilku gmachów z luksusowymi apartamentami, Riverside Boulevard, żądali usunięcia z fasad Trumpa od 2016 roku. Podobny los spotkał inne obiekty w różnych dzielnicach miasta, m.in. budynek JCF Capital, gdzie jest hotel, czy szpital w Queens.

Trump Organization to konglomerat złożony z ok. 500 podmiotów gospodarczych i inwestycji, których jedynym lub głównym właścicielem jest Donald Trump. Około 250 z nich używa nazwy Trump. Organizację założyła w 1923 roku babcia obecnego prezydenta, Elizabeth Christ Trump i jego ojciec Fred Trump.