Świat

Otwarte Akropol i Bazylika św. Piotra. Europa ponownie udostępnia zabytki

Otwarte Akropol i Bazylika św. Piotra. Europa ponownie udostępnia zabytki

Kolejne europejskie kraje decydują się na luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, w tym udostępnianie odwiedzającym zabytków. Od poniedziałku otwarte są między innymi Akropol i Bazylika św. Piotra. Na całym świecie odnotowano już ponad 4,8 miliona zainfekowanych i około 36 tysięcy ofiar śmiertelnych COVID-19. Jak świat walczy z pandemią?

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 12:52

  Korea Południowa: Władze zgłosiły w poniedziałek 15 nowych infekcji koronawirusem, w tym tylko pięć przypadków lokalnych. Agencja Yonhap ocenia notowany w ostatnich dniach spadek jako wyraźną oznakę słabnięcia skupiska zakażeń w dzielnicy Seulu z wieloma klubami nocnymi.

  Łączny bilans infekcji w kraju wzrósł do 11 065, z czego 263 pacjentów zmarło. Dzień wcześniej zgłoszono 13 nowych zakażeń, podczas gdy w ubiegłym tygodniu dobowe wyniki oscylowały wokół 30 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

 • 12:31

  Watykan: Mimo otwarcia w poniedziałek rano bazyliki watykańskiej po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii COVID-19, zamknięty pozostaje plac Świętego Piotra. Nadal jest on otoczony barierami ochronnymi i pilnowany przez policję.

  Osoby wchodzące do bazyliki mają mierzoną temperaturę termoskanerami. W środku można poruszać się po wyznaczonej tam trasie. Wszyscy muszą mieć maseczki ochronne, a przy wejściu użyć żelu dezynfekującego ręce. Obowiązuje nakaz zachowania dystansu co najmniej jednego metra.

 • 12:30

  Świat: Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 może się pojawić za rok, ale nawet jak się to stanie nie będzie dostępna dla wszystkich i dlatego trzeba opracować modele określające kto otrzyma ją w pierwszej kolejności - oświadczył dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi.

  Włoski lekarz stojący na czele unijnej instytucji zajmującej się oceną naukową, nadzorem i monitorowaniem bezpieczeństwa produktów leczniczych mówił o tym w poniedziałek podczas wideokonferencji z komisją ds. środowiska i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.

  Z wypowiedzi dyrektora wykonawczego EMA wynika, że Europa może mieć problem z dostępem do szczepionki, ponieważ zdolności produkcyjne firm farmaceutycznych w znacznej mierze zostały przeniesione poza Stary Kontynent.

  - Nie możemy zapewnić, że dostępność szczepionki będzie w momencie gdy podejmiemy decyzję o jej autoryzacji. EMA pracuje w ścisłej współpracy z różnymi dyrekcjami Komisji Europejskiej, żeby sprawdzić, czy jakieś wspólne zamówienie, czy nowe narzędzia mogą być opracowane, żeby zapewnić dostępność w Europie - podkreślił Rasi.

  Jego zdaniem powinno się opracować model dotyczący tego jakim grupom w pierwszej kolejności umożliwiać zaszczepienie się.

  Rasi uważa, że model podawania szczepionek, szczepienie "falami" osób, które potrzebują ich najbardziej, powinien być taki sam w całej UE, a najlepiej też poza nią. Miałoby to przy ograniczonej dostępności szczepionek pomóc stworzyć pierwszy krąg odporności.

 • 12:07
 • 12:06

  Ukraina: Nikt nie zamierza trzymać Ukraińców w zamknięciu, data otwarcia granic państwa będzie zależeć od otwierania ich przez państwa europejskie oraz od sytuacji epidemicznej w kraju - oznajmił szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

  Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że działania związane z otwieraniem granic jego kraj będzie koordynował z europejskimi partnerami.

 • 12:05
 • 12:03

  Francja: Siedem szkół zostało zamkniętych w północno-wschodnim francuskim mieście Roubaix po tym, jak dziecko uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

  Francuskie szkoły zaczęły ponownie otwierać się w zeszłym tygodniu.

 • 12:00

  Hongkong: Maseczki chirurgiczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 – ocenili badacze z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) na podstawie eksperymentów na chomikach. Naukowcy podkreślają jednak, że maseczka nie chroni w 100 proc.

  W przypadku chomików oddzielenie klatek maseczkami chirurgicznymi zmniejsza nawet o trzy czwarte liczbę zakażeń drogą kropelkową lub powietrzną – podkreśla dziennik "South China Morning Post".

 • 11:05

  Indonezja: 496 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 18 010. Zmarły 43 kolejne osoby zakażone, łącznie 1191. 4324 osoby wyzdrowiały.

 • 10:38

  Malezja: 47 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 6941. W ostatniej dobie nie zmarł nikt zakażony, od początku epidemii w kraju zmarło 113 osób.

 • 10:36
 • 10:14

  Filipiny: Zmarło siedem kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 205 nowych zakażeń. Łącznie w kraju zmarło 831 osób zakażonych i potwierdzono 12 718 przypadków zakażenia. Wyzdrowiało 2729 osób.

 • 10:12

  Polska: 217 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie 18 746 zakażonych i 929 zgonów.

  Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (163), dolnośląskiego (26), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (7), wielkopolskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1), podlaskiego (1).

 • 10:05

  Brazylia: Burmistrz największego miasta w Brazylii, São Paulo, powiedział, że system opieki zdrowotnej miasta może się załamać, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na łóżka na intensywnej terapii z powodu pandemii COVID-19. Bruno Covas powiedział, że w miejskich szpitalach jest zajętych 90 proc. miejsc i może ich zabraknąć w ciągu około dwóch tygodni.

 • 10:01
 • 9:43

  Rosja: 8926 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ostatniej dobie. Łącznie 290 678. To trzeci dzień z rzędu, kiedy liczba nowych zakażeń w Rosji utrzymuje się poniżej 10 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zmarło 91 osób zakażonych, łącznie 2722.

 • 9:31

  Ukraina: 325 zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby, 21 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 160 wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażeń wzrósł do 18616, zgonów do 535, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 5276.

  To drugi dzień z rzędu ze spadającą liczbą potwierdzonych zakażeń. W niedzielę informowano o 433 wykrytych infekcjach.

  Ogółem na COVID-19 zachorowało 1324 dzieci i 3650 pracowników służby zdrowia; 27 pracowników medycznych zmarło.

 • 9:23
 • 8:45

  Węgry: Jedenaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w Budapeszcie i wykryto 26 nowych zakażeń koronawiruserm – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

  Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła tym samym do 462, zaś wszystkich zakażeń - do 3535. 1400 osób uznano dotąd za wyleczone. Na kwarantannie domowej przebywa obecnie ponad 10 tys. osób.

  Od poniedziałku zniesiona została dalsza część restrykcji, wprowadzonych w związku z pandemią.

 • 8:18

  Niemcy: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 342 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - przekazał w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 174 697. Zmarło 21 osób.

  W poniedziałek o świcie agencja Reutera podała, powołując się na dane RKI, że w ciągu minionej doby w Niemczech stwierdzono tylko 2 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 i nie odnotowano żadnych zgonów. Później skorygowano te dane.

  Poprzedniej doby w Niemczech zmarły 33 osoby, a we wcześniejszych dniach - po 57 i 101 osób. W poniedziałek łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła do 7935 - poinformował RKI.

 • 8:16

  Tajlandia: trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 3031. Od stycznia zmarło 56 osób zakażonych, z czego żadna w ostatniej dobie.

 • 6:44

  Od poniedziałku we Włoszech działalność wznawia 800 tysięcy firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.

 • 5:13

  820 osób zmarło w ciągu doby z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych; bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 89,5 tysiąca - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy bilans zgonów odnotowany w niedzielę jest najniższy od 10 maja.

  W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tysięcy Na blisko 11,5 miliona wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa ok. milion 486 tysięcy dało wynik pozytywny.

 • 5:11

  Minionej doby w Chinach potwierdzono 11 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 4 przypadki dotyczą osób, które zakaziły się podczas pobytu za granicą - podała w poniedziałek rano państwowa komisja zdrowia. Poinformowano też o 18 zakażeniach bezobjawowych.

 • 5:10

  Liczba dotychczasowych ofiar śmiertelnych COVID-19 w Meksyku wzrosła w ciągu ostatniej doby o 132 do 5177. Dobowy przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 2 tysiące, a całkowita liczba zakażonych sięga w tym kraju już 49 219 - podało ministerstwo zdrowia.